Biologia w Białymstoku
Biologia – studia w Białymstoku
Studia na Biologii pozwalają uzyskać wykształcenie przyrodnicze oraz wiedzę o najnowszych metodach badawczych stosowanych w naukach biologicznych. Studenci pracują na nowoczesnym sprzęcie laboratoryjnym. Poznają techniki laboratoryjne, analityczne oraz molekularne na poziomie genów, komórek roślinnych i zwierzęcych, organizmów i ekosystemu. Zapoznają się z zasadami pozyskiwania materiału biologicznego, doboru technik przydatnych do wykonywania badań mikrobiologicznych, środowiskowych, waloryzacji przyrodniczej i monitoringu środowiska.
Biologia w Białymstoku jest realizowana na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Biologia – przedmioty na studiach
W programie nauczania oprócz przedmiotów kształcenia ogólnego znajdą się m.in.: statystyka dla biologów, chemia dla biologów, biofizyka, biologia komórki, botanika, mykologia, zoologia bezkręgowców i zoologia kręgowców, biochemia, mikrobiologia, histologia, anatomia i embriologia roślin i zwierząt, ekologia, genetyka ogólna, paleobiologia, fizjologia roślin i zwierząt, hydrobiologia, ekologia roślin i fitosocjologia, mechanizmy ewolucji, podstawy immunologii, monitoring i ochrona środowiska, biogeografia, a także przedmioty specjalizacyjne.
Czym zajmuje się biolog?
Biolog bada organizmy żywe i ich relacje ze środowiskiem. W obszarze jego zainteresowań mogą znaleźć się mikrobiologia, genetyka, badania molekularne, badania komórkowe, ekologia, zoologia czy botanika. Biolodzy badają przykładowo populacje zagrożonych gatunków, opracowują strategie ich ochrony, pracują nad modyfikowaniem organizmów w celu poprawy ich cech, produkcji leków, zwiększenia plonów rolniczych.
Biologia – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia dostępne są moduły specjalizacyjne:
- biologia i zdrowie człowieka
- biologia molekularna i eksperymentalna
- biologia środowiskowa.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- biologia molekularna
- mikrobiologia z biotechnologią
- monitoring środowiska.
Biologia – rekrutacja w Białymstoku
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka i astronomia, fizyka, geografia, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biologia – praca po studiach
Absolwenci kierunku posiadają wiedzę i umiejętności umożliwiające pracę przykładowo w:
- laboratoriach badawczych, analitycznych i diagnostycznych
- przemyśle
- placówkach ochrony przyrody
- placówkach medycznych
- instytucjach czynnej ochrony przyrody
- referatach ochrony środowiska urzędów różnego szczebla.
Czy warto studiować Biologię w Białymstoku
Na kierunku doskonale odnajdą się miłośnicy nauk przyrodniczych, świata roślin i zwierząt, osoby zainteresowane tajemnicami mikroorganizmów, które pragną w przyszłości prowadzić badania naukowe lub myślą o własnym biznesie ekologicznym.
Poznaj bazę dydaktyczną na Wydziale Biologii:
Biologia – opinie o studiach
Oprócz wielu praktycznych, interaktywnych zajęć laboratoryjnych program kształcenia przewiduje szereg interesujących zajęć terenowych. Studenci zwiedzają parki narodowe i krajobrazowe w okolicy, ucząc się na żywym materiale przyrodniczym.
Zarobki po Biologii
Mediana zarobków biologa wynosi ok. 5700 zł brutto. To wartość statystyczna. Wynagrodzenie zależeć będzie od miejsca zatrudnienia, zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki biologiczne:
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.
Fot. Freepik