Filologia romańska i iberystyka
Filologia romańska i iberystyka to podwójny kierunek drugiego stopnia. Kształcenie przebiega na dwóch osobnych ścieżkach: jednej dla języka francuskiego i drugiej dla języka hiszpańskiego. W obu przypadkach studenci opanowują język kierunkowy na poziomie C2.
Studia mają na celu pogłębienie wiedzy filologicznej, zarówno w dziedzinie językoznawstwa, jak i literaturoznawstwa. Szczególny nacisk kładziony jest na współczesne problemy badawcze dotyczące literatury, kultury i lingwistyki w krajach francusko- i hiszpańskojęzycznych, a także na aspekt antropologiczny badań filologicznych.
Na każdej ze ścieżek studenci mają do wyboru dwie specjalności: translatoryczną, która pozwala rozwijać kompetencje zawodowe w zakresie przekładu literackiego i specjalistycznego, oraz nauczycielską, dzięki której zdobywa się uprawnienia do nauczania języka francuskiego lub hiszpańskiego na wszystkich etapach edukacji.
Dla kogo studia na kierunku filologia romańska i iberystyka
To studia dla poliglotów, którym nie będzie sprawiać problemu nauka dwóch odmiennych języków jednocześnie.
Program kształcenia na kierunku filologia romańska i iberystyka
Przykładowe przedmioty na tym kierunku to:
- praktyczna nauka języka hiszpańskiego
- praktyczna nauka języka francuskiego
- współczesne językoznawstwo w krajach hiszpańskojęzycznych
- współczesne językoznawstwo w krajach francuskojęzycznych
- antropologia literatury
- przekład literacki.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia romańska i iberystyka
Do rekrutacji na ten kierunek mogą przystąpić absolwenci studiów pierwszego stopnia. Niezbędna jest znajomość jednego z języków (hiszpańskiego lub francuskiego) na poziomie co najmniej B2. Obowiązuje także rozmowa kwalifikacyjna.
Perspektywy pracy po kierunku filologia romańska i iberystyka
Absolwenci filologii romańskiej i iberystyki mogą znaleźć zatrudnienie w międzynarodowych firmach, w których niezbędna jest znajomość języka francuskiego lub hiszpańskiego. Absolwenci specjalności translatorycznej mogą podjąć pracę w biurach tłumaczeń, wydawnictwach lub jako samodzielni tłumacze. Po studiach istnieje możliwość zdobycia uprawnień tłumacza przysięgłego. Z kolei absolwenci, którzy wybrali specjalność nauczycielską, dzięki uzyskanym uprawnieniom mogą podjąć pracę w szkołach.
Opinie o kierunku filologia romańska i iberystyka