Geopolityka
Geopolityka to kierunek interdyscyplinarny.
Kształcenie obejmuje zagadnienia z zakresu geografii politycznej i geografii regionów, współczesnych modelów bezpieczeństwa, metodyki analiz geopolitycznych i międzynarodowych stosunków społeczno-kulturowych, a także umiejętności w zakresie metodyki analiz geopolitycznych oraz prognozowania i symulacji międzynarodowych.
Studenci uczą się diagnozować i prognozować zagrożenia w wymiarze lokalnym, krajowym, regionalnym i światowym. Poznają metody reagowania w kontekście bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego.
Studia kładą nacisk na wypracowanie umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia, argumentacji, przekonywania i negocjowania, zespołowego działania i komunikowania się.
Dla kogo studia na kierunku geopolityka
Studia na kierunku Geopolityka dedykowane są osobom zainteresowanym problematyką zmieniających się trendów w światowej geopolityce, wykonywaniem symulacji i analiz strategicznych. Kierunek jest odpowiedni dla osób o umyśle analitycznym, kreatywnych, myślących strategicznie, potrafiących reagować na nieprzewidziane zdarzenia. Kandydaci powinni być ciekawi świata, otwarci, elastyczni.
Program kształcenia na kierunku geopolityka
Program studiów przewiduje przedmioty kształcenia ogólnego, kierunkowego.
Jest możliwość wyboru modułu, który pozwala na skupienie się na zagadnieniach interesujących studenta w sposób szczególny.
Obowiązkowe praktyki pozwalają wykorzystać zdobytą wiedzę w realizacji konkretnych zadań i przygotować do pracy zawodowej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku geopolityka
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z:
- języka obcego
- przedmiotu wybranego spośród: geografia, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Perspektywy pracy po kierunku geopolityka
Uzyskane w trakcie studiów kwalifikacje pozwolą na podjęcie pracy w:
- organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego,
- organach doradczych oraz w strukturach administracji publicznej,
- organizacjach międzynarodowych i Unii Europejskiej,
- placówkach wymagających kontaktów międzynarodowych,
- organizacjach pozarządowych.