Inżynieria biomedyczna w Białymstoku

Inżynieria biomedyczna – studia w Białymstoku
Inżynieria biomedyczna stanowi połączenie nauk technicznych, biologicznych i medycznych.
Studenci zdobywają wiedzę z zakresu konstrukcji medycznych, informatyki medycznej, biomechaniki i inżynierii biomateriałów, ortotyki, i protetyki. Poznają nowoczesną aparaturę oraz systemy diagnostyczne i terapeutyczne.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria biomedyczna – specjalizacje
Na pierwszym stopniu można wybrać:
- konstrukcje i materiały medyczne
- wspomaganie komputerowe w medycynie.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- nowoczesne konstrukcje i technologie dla medycyny
- informatyka w medycynie.
Czym zajmuje się inżynier biomedyczny?
Specjalista z tego zakresu może być odpowiedzialny za wytwarzanie i projektowanie aparatury medycznej, projektowanie, wytwarzanie i eksploatację narzędzi oraz urządzeń medycznych, zwłaszcza dla ortopedii, stomatologii i rehabilitacji.
Inżynierowie biomedyczni zajmują stanowiska wymagające wiedzy w zakresie systemów komputerowych, wspomagania diagnostyki medycznej, biocybernetyki, medycznych systemów informacyjnych oraz systemów ekspertowych.
Inżynieria biomedyczna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano takie przedmioty, jak: anatomia i fizjologia, wprowadzenie do inżynierii biomedycznej, rysunek techniczny, biochemia człowieka, materiały medyczne, mechanika, biomechanika, elektrotechnika i elektronika, biofizyka, podstawy konstrukcji biomedycznych, podstawy metrologii, instrumentarium w ortopedii i traumatologii, rehabilitacja, cyfrowe przetwarzanie diagnostycznych sygnałów medycznych, technika mikroprocesorowa i systemy wbudowane, podstawy biomechaniki, obrazowanie medyczne, inżynieria tkankowa i genetyczna,
Inżynieria biomedyczna – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na studia w oparciu o wyniki maturalne z matematyki, języka obcego, do wyboru biologii, chemii, fizyki lub informatyk. Uwzględniana jest także ocena z egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię biomedyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria biomedyczna – praca po studiach
Ukończenie tego kierunku pozwala na zatrudnienie przykładowo w:
- szpitalach jako inżynier współpracujący z lekarzami w zakresie wspomagania komputerowego w medycynie, integracji, eksploatacji, obsłudze i konserwacji aparatury medycznej oraz obsłudze systemów diagnostycznych i terapeutycznych
- firmach wytwarzających protezy, implanty, sprzęt rehabilitacyjny, narzędzia medyczne
- firmach realizujących zaopatrzenie ortopedyczne.
Czy warto studiować inżynierię biomedyczną?
Mocną stroną kierunku jest jego praktyczny charakter, który znajduje przełożenie w realizacji konkretnych urządzeń, narzędzi, czy rozwiązań dostosowanych do potrzeb pacjentów, zwiększając tym samym komfort ich życia.
„Inżynieria biomedyczna jest interdyscyplinarnym, a przez to bardzo ciekawym kierunkiem. Pozwala każdemu realizować swoje pasje. Rynek medyczny ciągle się rozwija, a jakość życia ma ogromne znaczenie. Przekłada się to na zapotrzebowanie absolwentów tego kierunku. W Instytucie Inżynierii Biomedycznej staramy się reagować na potrzeby i studentów i pracodawców. Zajęcia teoretycznie, jak i praktyczne odbywają się na Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie Medycznym i w siedzibach firm.” dr inż. Piotr Borkowski, PB
Inżynieria biomedyczna – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Może zainteresują Cię kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
Sprawdź inne kierunki techniczne
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik