Inżynieria przemysłu spożywczego
Inżynieria przemysłu spożywczego to interdyscyplinarny kierunek studiów niestacjonarnych II stopnia. Jego ukończenie umożliwia absolwentom pracę w różnych gałęziach produkcji, a szczególnie w tych związanych z sektorem gospodarki żywnościowej.
W programie nauczania uwzględniono przedmioty obejmujące wszystkie gałęzie przemysłu spożywczego m.in. przemysł mięsny, owocowo-warzywny, piekarnictwo, mleczarstwo, przemysł zbożowo-młynarski, a także chłodnictwo, gastronomię i przemysł paszowy.
W trakcie studiów studenci zapoznają się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie projektowania, nadzorowania i eksploatacji systemów produkcyjnych występujących w przetwórstwie rolno-spożywczym, również w formie praktyk w zakładach produkcyjnych.
Dla kogo studia na kierunku inżynieria przemysłu spożywczego
To kierunek odpowiedni dla osób z zacięciem biologiczno-rolniczym, chcących pracować w jednej z najważniejszej branży przemysłowej na świecie.
Program kształcenia na kierunku inżynieria przemysłu spożywczego
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- dystrybucja i transport żywności mrożonej
- klimatyzacja w przemyśle spożywczym
- inżynieria suszarnictwa
- niekonwencjonalne metody przetwarzania żywności
- logistyka produkcji żywności
- zarządzanie i komputerowe wspomaganie eksploatacji maszyn
- projektowanie zakładów spożywczych
- inżynieria opakowań
- energetyka przemysłu spożywczego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria przemysłu spożywczego
O przyjęcie na studia II stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający tytuł inżyniera kierunku inżynieria przemysłu spożywczego albo inżyniera lub magistra kierunków pokrewnych.
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria przemysłu spożywczego
Absolwenci inżynierii przemysłu spożywczego mogą pracować na stanowiskach inżynierskich i menadżerskich w zakładach związanych z przemysłem spożywczym. Znajdą pracę w jednostkach usługowych i doradczych przetwórstwa rolno-spożywczego, w gastronomii, a także w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których niezbędna jest nabyta na studiach wiedza techniczna, technologiczna, informatyczna oraz umiejętności organizacyjne.
Opinie o kierunku inżynieria przemysłu spożywczego
„Przemysł spożywczy, jako najważniejszy i najszybciej rozwijający się w polskiej gospodarce, stanowi 24% udziału w wartości sprzedaży całego przemysłu, co klasyfikuje go na trzecim miejscu w Unii Europejskiej. Stąd utworzenie tego unikalnego w skali kraju kierunku. Patrząc na sklepowe półki widać, jak prężnie funkcjonuje przemysł spożywczy, dając duże szanse na zatrudnienie absolwentom tego kierunku na terenie całego kraju. Wiedza i umiejętności nabyte podczas studiów umożliwią absolwentom podjęcie pracy zarówno w dużych przedsiębiorstwach spożywczych, jak i firmach rodzinnych oraz przygotują do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej”.
dr hab. Dariusz Góral, przewodniczący Rady Programowej kierunku Inżynieria Przemysłu Spożywczego
Kierunki pokrewne do kierunku inżynieria przemysłu spożywczego
Jakie uczelnie oferują kierunek inżynieria przemysłu spożywczego
(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl