Iranistyka
Iranistyka jest jedną z dziedzin orientalistyki, zajmująca się badaniem języków irańskich i irańskiego obszaru kulturowego, do którego zalicza się współczesne państwa: Afganistan, Iran oraz Tadżykistan.
Studia obejmują praktyczne i teoretyczne zagadnienia z zakresu językoznawstwa, kulturoznawstwa oraz literaturoznawstwa świata irańskiego. Na program składa się w większości praktyczna nauka języka perskiego (także w odmianie afgańskiej - dari) oraz drugiego języka irańskiego (do wyboru: kurdyjski, osetyński, paszto, tadżycki).
Zagadnieniami poruszanymi na studiach są również historia Iranu, historia procesów cywilizacyjnych, tradycji kulturowych, a także tradycji religijnych.
Dla kogo studia na kierunku iranistyka
Iranistyka to dobry wybór dla osób otwartych na inne kultury, ciekawych świata orientu - jego kultury, języka, historii.
Kulturoznawczo-filologiczne studia są propozycją dla kandydatów o predyspozycjach językowych, komunikatywnych.
Program kształcenia na kierunku iranistyka
Wybrane przedmioty w programie studiów:
- geografia świata irańskiego
- praktyczna nauka języka perskiego
- gramatyka opisowa języka perskiego
- Islam
- historia regionu - Iran średniowieczny
- kultura regionu - kultura świata irańskiego
- zaratusztrianizm
- wstęp do literaturoznawstwa
- Iran współczesny
- lektura tekstów kultury
- przegląd języków irańskich
- literatura perska współczesna.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku iranistyka
Podczas rekrutacji punktowane są przedmioty:
- język polski
- język obcy
- matematyka (na jednej uczelni).
Perspektywy pracy po kierunku iranistyka
Absolwent Iranistyki jest przygotowany do pracy w instytucjach upowszechniania kultury, w administracji publicznej, placówkach dyplomatycznych, firmach międzynarodowych, biurach tłumaczeniowych.
Coraz intensywniejsze kontakty gospodarcze ze światem muzułmańskim i Bliskim Wschodem w tym z Iranem sprawiają, że rynek pracy potrzebuje ekspertów znających język oraz realia kulturowo-społeczne państw tego regionu. Kontakty polityczne i dyplomatyczne z krajami takimi jak Iran i Afganistan wymagają zatrudnienia specjalistów z dziedziny języka i kultury Iranu i Afganistanu i kultury muzułmańskiej.
Opinie o kierunku iranistyka
Więcej o Iranistyce: