Kreatywność społeczna
Studia na kierunku Kreatywność społeczna są adresowane do osób, które na podstawie interdyscyplinarnej wiedzy humanistyczno-społecznej (z zakresu wybranych dyscyplin filozofii, psychologii i socjologii), chcą wykształcić i rozwinąć umiejętności i kompetencje, które są wysoko cenione we współczesnych społeczeństwach demokratycznych oraz na współczesnym rynku pracy. Przede wszystkim chodzi to u takie aspekty, jak kreatywność w myśleniu i działaniu, nieszablonowość, nowatorstwo, konkurencyjność, krytycyzm, innowacyjność, przedsiębiorczość, skuteczność.
Absolwenci tego kierunku zdobędą wiedzę, kompetencje i umiejętności takie jak: znajomość mechanizmów funkcjonowania różnych obszarów kultury i sfery publicznej; interdyscyplinarną wiedzę na temat prawidłowości określających funkcjonowanie człowieka jako istoty jednostkowej i społecznej; wiedzę na temat wartości oraz systemów normatywnych, na których wspiera się sfera publiczna oraz życie jednostkowe i relacje interpersonalne.
Poznają zasady skutecznego działania, podejmowania efektywnych działań. Zyskują umiejętność kreatywnego myślenia i działania w różnych obszarach życia społecznego, zdolność samodzielnej analizy sytuacji problemowych, praktycznego wykorzystania nauk humanistycznych i społecznych w analizie, modelowaniu i ukierunkowywaniu potrzeb indywidualnych i społecznych.
Absolwenci mogą kontynuować kształcenie na wybranych studiach drugiego stopnia, w takich dyscyplinach humanistycznych i społecznych, jak: politologia, dziennikarstwo, kulturoznawstwo, animacja kultury, psychologia społeczna, socjologia życia publicznego, itd.
Dla kogo studia na kierunku kreatywność społeczna
Kandydat na ten innowacyjny kierunek powinien posiadać takie cechy, jak: kreatywność, nieszablonowość, nowatorstwo, konkurencyjność, krytycyzm, innowacyjność i przedsiębiorczość.
Program kształcenia na kierunku kreatywność społeczna
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- antyczne wzorce działań społecznych
- religia w nowoczesnym społeczeństwie
- praktyczne zastosowania logiki
- nowożytne filozoficzne teorie społeczne
- psychologia kreatywności
- antropologia pragmatyczna
- estetyka performatywna
- społeczno-kulturowe problemy współczesności
- media w sferze publicznej
- animacja kultury
- filozofia działania kreatywnego
- moralne podstawy działania
- aksjologia sfery publicznej
- psychologia osobowości i motywacji
- emisja głosu
- kreatywność w biznesie
- partycypacja społeczna
- kreatywność w socjotechnikach
- podstawy organizacji i zarządzania
- innowacyjność w technice
- podmiotowość w filozofii współczesnej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kreatywność społeczna
Podczas rekrutacji uwzględnianie są przedmioty:
- biologia
- chemia
- filozofia
- fizyka
- geografia
- historia
- informatyka
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- wos
- wiedza o tańcu.
Zawsze należy sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne w serwisach rekrutacyjnych uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku kreatywność społeczna
Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie jako kreatorzy, organizatorzy i rzecznicy instytucji i relacji publicznych, animatorzy, liderzy i konsultanci ruchów społecznych i politycznych, zawodowi blogerzy, doradcy i konsultanci w tzw. przemysłach kreatywnych, pracownicy pokrewnych instytucji publicznych i kulturalnych. Mogą pracować także we wszystkich innych zawodach, w których stawia się na twórcze i innowacyjne postawy i działania.
Ceniona przez pracodawców umiejętność kreatywnego myślenia i działania wsparta na wiedzy humanistycznej i społecznej będzie wyznaczała konkurencyjną pozycję absolwentów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Opinie o kierunku kreatywność społeczna
Praktyczne umiejętności mogą studenci rozwijać angażując się w działalność koła naukowego lub innych inicjatyw realizowanych w trakcie studiów.
Istotnym elementem kształcenia są praktyki realizowane w różnych instytucjach publicznych i kulturalnych.