Międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne
Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne (MISH) wychodzą naprzeciw nowemu zapotrzebowaniu na wszechstronne wykształcenie, dając wyjątkową możliwość indywidualnego studiowania dla ludzi samodzielnych, twórczych i odpowiedzialnych.
Forma kształcenia w ramach MISH polega na organizowaniu, w porozumieniu z opiekunem naukowym (tutorem), już od pierwszego roku swojego indywidualnego programu studiów. Studenci realizują wymagane minimum kierunku wiodącego i korzystają z oferty programowej jednostek pomocniczych.
Taka forma studiowania, odchodząca od szkolnych schematów, wymaga od studentów dużej samodyscypliny oraz − na co wskazuje dotychczasowa praktyka − działa mobilizująco i w większym stopniu przynosi zadowolenie ze studiów. Wykształcenie nowoczesnego humanisty wymaga gotowości do stałego przekraczania granic wąskich specjalności i rozumienia języka dyscyplin pokrewnych. Ten rodzaj studiów zwiększa także umiejętność przystosowania się absolwentów kolegium MISH do zmiennych warunków na rynku pracy.
Dla kogo studia na kierunku międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne
To studia przeznaczone dla osób o szerokich zainteresowania humanistycznych, dla których program tylko jednego kierunku nie jest wystarczający. Dla indywidualistów i osób sprawnych w organizowaniu sobie czasu.
Program kształcenia na kierunku międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne
Nie da się opisać jednego programu studiów - kształcenie w ramach MISH prowadzone jest w sposób indywidualny. Student, w porozumieniu z własnym opiekunem naukowym, ustala indywidualny program studiów obejmujący tzw. minimum wybranego kierunku studiów oraz przedmioty dodatkowe.
Istnieją jednak przedmioty wspólne (podstawowe) dla wszystkich studentów MISH, takie jak zarys metodologii nauk humanistycznych, zarys metodologii nauk społecznych, retoryka, stylistyka i argumentacja logiczna, lektorat języka łacińskiego lub starożytnego czy lektorat języka obcego nowożytnego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne
Konkurs świadectw dojrzałości przewiduje wzięcie pod uwagę wyników z języka polskiego, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród filozofii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego, matematyki i WOS-u.
Dodatkowym kryterium formalnym jest przystąpienie do rozmowy kwalifikacyjnej i jej pozytywne zaliczenie (min. 60% punktów możliwych do uzyskania).
Perspektywy pracy po kierunku międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne
Absolwenci MISH posiadają szerokie możliwości zatrudnienia w zależności od wybranego przez siebie toku studiów.
Opinie o kierunku międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne
"Ogólnie to są dobre studia, ale trzeba umieć wybierać. I to mądrze. Większość osób wymiata. Tak serio. MISH to jest kierunek dla osób wyjątkowych. jest b. dużo laureatów olimpiad, czasem nawet mających 2 lub 3 wygrane. Jak wszędzie jest trochę super fajnych i trochę dziwaków, tudzież hipsterstwa udającego fajnych. jeśli będziesz umiała skorzystać to od kolegów można się nieraz nauczyć więcej niż od profesorów. Roboty jest dużo. Mamy 3 metodologie, większość i tak robi więcej niż wymaga tego plan studiów. Do tego prace roczne, które trzeba napisać co roku pod opieką tutora.
Wadą jest relatywnie brak integracji między studentami, bo po prostu nie mamy razem zajęć. Ale jak ktoś jest towarzyski (ja nie byłam) to się da. Są wspólne wyjazdy, imprezy, jakoś tam się ludzie trzymają".
Źródło: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=691977