Religioznawstwo
W przeciwieństwie do klasycznie rozumianej teologii Religioznawstwo to nie tylko katolicyzm! Studia religioznawcze przedstawiają poszczególne systemy wierzeniowe, m.in. hinduizm, buddyzm, judaizm, islam, a także religie starożytnej Grecji i Rzymu, religie Azji, oraz wiele innych.
Studenci zapoznają się z różnymi teoriami wyjaśniającymi zjawisko religii, zdobywają podstawową wiedzę o głównych tradycjach religijnych świata, w tym także o religijności ludowej. Uzyskują w ten sposób kompetencje międzykulturowe, pomocne w rozumieniu wyznawców innych religii, żyjących we własnym, rodzimym lub migranckim środowisku kulturowym.
Dzięki studiom religioznawczym uzyskuje się rzetelną wiedzę o religiach świata, a także nabywa się kompetencje mediatora między kulturami.
Dla kogo studia na kierunku religioznawstwo
To studia dla osób o szerokich horyzontach, ciekawych świata, otwartych na inne wierzenia i systemy wartości.
Program kształcenia na kierunku religioznawstwo
Program studiów obejmuje zarówno zajęcia ogólnohumanistyczne, jak i kursy specjalistyczne, takie jak teoria religii, historia religioznawstwa, historia porównawcza religii, psychologia religii, socjologia religii, fenomenologia religii, etnologia religii, filozofia religii i politologia religii.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku religioznawstwo
Najlepiej punktowane przedmioty to zazwyczaj język polski, języki obce oraz inne humanistyczne przedmioty maturalne.
Perspektywy pracy po kierunku religioznawstwo
Absolwenci religioznawstwa są przygotowani do pracy w:
- instytucjach kultury
- organach administracji państwowej
- organizacjach rządowych i pozarządowych do spraw mniejszości religijnych narodowych i uchodźców
- instytucjach nastawionych na dialog międzykulturowy i międzyreligijny
- prasie, radiu, telewizji jako dziennikarze podejmujący problematykę religijną, polityczną, społeczną, kulturalną.
Opinie o kierunku religioznawstwo
- Szczerze odradzam religioznawstwo na UJ, praktycznie sami obłąkani ludzie, tematy interesujące bardzo, ale realizowane w niesamowicie nieprzystępny, nudny i lewacki sposób.
- Lewacki? Sam skończyłem ten kierunek, ale rozumiem, dla ciebie bardziej odpowiednia teologia chrześcijańska niż nauka o religii.
Źródło: https://f.kafeteria.pl/temat-4968263-warto-studiowac-religioznawstwo-na-uj/
„Trzeba strasznie dużo czytać. Raczej po tych studiach konkretnej pracy nie ma. Ale potem można sobie trochę popodróżować po świecie (Indie, Chiny, Syberia, Afryka, Australia). Te studia to fajna sprawa”.
Autor: Szami, źródło: http://f.heh.pl/ftopic2932.html