Socjologia cyfrowa
Studia na kierunku Socjologia cyfrowa opierają się na zdobyciu umiejętności posługiwania się narzędziami cyfrowymi oraz ich zastosowaniu w analizie zjawisk społecznych.
Studenci poznają metody wizualizacji i przedstawiania wyników badań. Rozwijają umiejętności badawcze i analityczne z pogranicza świata ICT (np. podstawy programowania).
Są to studia II stopnia prowadzone w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku socjologia cyfrowa
Studia na tym kierunku są adresowane do osób z wyobraźnią i nie ma znaczenia, czy jest to humanista, czy pasjonat nauk ścisłych, ważna jest fascynacja procesami społecznymi, umiejętność analitycznego myślenia oraz samodzielnego i krytycznego poszukiwania i selekcjonowania informacji. To kierunek dla osób otwartych i kreatywnych, dysponujących podstawami w zakresie socjologii.
Program kształcenia na kierunku socjologia cyfrowa
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- cyfrowe metody badań społecznych
- socjologia cyfrowa
- nowe technologie – mechanizmy i procesy
- prawo i nowe technologie
- algorytmy i społeczeństwo nadzoru
- wizualizacja danych
- etyka i bezpieczeństwo danych
- zaawansowane problemy metodologiczne i etyczne badań cyfrowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku socjologia cyfrowa
O przyjęcie mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub dyplom równoważny dowolnego kierunku i przystąpiły do egzaminu kompetencyjnego, składającego się z pytań zamkniętych oraz pytania otwartego (w formie krótkiej wypowiedzi pisemnej).
Perspektywy pracy po kierunku socjologia cyfrowa
Studia wyposażają absolwentów w cenione przez pracodawców kompetencje miękkie związane z komunikacją, w tym międzydziedzinową (IT/nauki społeczne).
Absolwenci potrafią myśleć abstrakcyjnie i mają kreatywne spojrzenie na otaczający świat, mają umiejętność zarządzania projektami i przyjmowania zróżnicowanych ról w zespole zadaniowym. Dzięki temu nie są zamknięci w wąskiej niszy, ale przygotowani do pracy w różnych instytucjach i środowiskach.
Prowadzą badania społeczne i marketingowe z wykorzystaniem metod cyfrowych (instytuty badawcze, konsulting, działy badawcze), zajmują się e-marketingiem, potrafią zarządzać narzędziami wykorzystywanymi w e-administracji.
Opinie o kierunku socjologia cyfrowa
Osoby pragnące przyjrzeć się studiom od strony praktycznej oraz poznać opinie na temat kierunku powinny zajrzeć: