Studia biologiczno - geograficzne
Studia biologiczno - geograficzne łączą nauki dotyczące Ziemi, przyrody, środowiska przyrodniczego i środowiska geograficznego.
Studenci poznają mechanizmy funkcjonowania przyrody na różnych poziomach organizacji, w tym w szczególności relacje między przyrodą ożywioną i nieożywioną. Zdobywają wiedzę o ekosystemach lądowych i wodnych. Uczą się rozpoznawać zagrożenia dla różnorodności biologicznej Ziemi i inne problemy globalne, a także przewidywać skutki ingerencji człowieka w środowisko przyrodnicze.
Na program składają się również zagadnienia związane z rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi ochrony zasobów przyrodniczych oraz metody zarządzania zasobami przyrodniczymi. Słuchacze przygotowywani są do badania współzależności między elementami środowiska geograficznego, oceny ich stanu, analizy uwarunkowań, tendencji oraz skutków zmian.
Specjalności oferowane na kierunku studiów:
- biologia środowiskowa
- geografia fizyczna
- systemy informacji geograficznej (GIS).
Dla kogo studia na kierunku studia biologiczno - geograficzne
To studia dla miłośników przyrody, osób interesujący się biologią, geografią, środowiskiem naturalnym.
Program kształcenia na kierunku studia biologiczno - geograficzne
Kształcenie na kierunku obejmuje podstawy nauk biologicznych (biochemia, biofizyka, biologia, ekologia, mikrobiologia) jak też nauk o Ziemi (geologia, oceanologia, geografia społeczno- ekonomiczna, planowanie przestrzenne).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia biologiczno - geograficzne
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronach internetowych uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku studia biologiczno - geograficzne
Po ukończeniu kierunku studia biologiczno - geograficzne absolwent może być pracownikiem administracji publicznej, organizacji pozarządowych, firm konsultingowych i laboratoriów specjalizujących się w analizach środowiskowych. Może znaleźć zatrudnienie w zarządzaniu obszarami przyrodniczymi, a także w monitoringu przyrodniczym.
Po ukończeniu szkolenia pedagogicznego może uczyć przyrody w szkołach podstawowych oraz biologii i geografii w szkołach gimnazjalnych.
Opinie o kierunku studia biologiczno - geograficzne
Ze względu na interdyscyplinarny charakter kierunku w procesie kształcenia uwzględniono elementy nauk ścisłych zwłaszcza chemii, fizyki, matematyki niezbędne do prawidłowego identyfikowania i opisywania zjawisk przyrodniczych.