Sztuka mediów
Sztuka już dawno wyszła poza tradycyjne ramy malarstwa, literatury i muzyki. Dlatego studia na kierunku Sztuka mediów łączą różnorodne formy wyrazu artystycznego: animację, wideo, działania intermedialne, audiowizualne, performatywne, muzykę eksperymentalną, instalację oraz sztukę w przestrzeni publicznej.
Pierwszy stopień studiów ze sztuki mediów kładzie nacisk przede wszystkim na wiedzę i umiejętności warsztatowe, analizę i rozpoznanie mediów pod kątem nośności komunikatu artystycznego oraz rozwoju świadomości wyboru źródeł i inspiracji. Drugi stopień koncentruje się na przekazaniu specjalistycznej wiedzy i umiejętności formułowania samodzielnego przekazu artystycznego.
Dla kogo studia na kierunku sztuka mediów
Jak wylicza jedna z uczelni, liczą się:
- podstawowe umiejętności plastyczne
- wrażliwość na elementy składowe języka sztuk wizualnych, takie jak forma, przestrzeń, kolor, kompozycja, ruch, czas
- zdolność do indywidualnej reakcji audiowizualnej na zjawiska otaczającego świata
- zainteresowanie aktualnymi zjawiskami w sztuce współczesnej
- predyspozycja do formułowania i wyrażania własnych opinii.
- otwartość na różnorodność kulturową
- kultura osobista.
Program kształcenia na kierunku sztuka mediów
Przykładowe przedmioty na Sztuce mediów:
- historia sztuki
- podstawy języka wizualnego
- podstawy malarstwa
- kreatywne wykorzystanie narzędzi audiowizualnych
- podstawy edycji obrazu cyfrowego
- kompozycja brył i płaszczyzn
- dźwięk - rejestracja i edycja
- obraz w przestrzeni wirtualnej
- słownik sztuki
- tekst w przestrzeni wirtualnej
- tekst i typografia w projekcie artystycznym
- idee filozoficzne z elementami estetyki
- plener
- estetyka.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku sztuka mediów
Kandydat na kierunek Sztuka mediów powinien posiadać świadectwo maturalne, ale nie są istotne wyniki egzaminu z poszczególnych przedmiotów. Liczy się natomiast wynik egzaminu wstępnego, podzielonego na dwie części (prezentacja dotychczasowych prac i zadanie egzaminacyjne).
Perspektywy pracy po kierunku sztuka mediów
Absolwent kierunku Sztuka mediów może podjąć profesjonalną działalność artystyczną. Czeka na niego praca w sektorze kultury, na przykład w charakterze kuratora i animatora działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych.
Opinie o kierunku sztuka mediów
„Wydział Sztuki Mediów ma najbardziej różnorodną ofertę w kontekście tego u kogo chce się studiować sztukę. Na każde 10 m2 studenta przypada 1,5 art-worldowo znaczącego artysty oraz na ogół jest miło”.
Iga Świeściak, studentka 1 roku studiów II stopnia
„Swoje studia zaczynałam od bardzo klasycznego myślenia o sztuce, ale pod okiem doświadczonej kadry szybko odkryłam inne możliwości wyrazu. W ramach programu Erasmus uczelnia umożliwiła mi też wyjazd do Izraela, gdzie miałam szansę na poznanie nowych technik i perspektyw twórczych. Dzięki stypendium od niedawna odbywam też staż w galerii sztuki współczesnej w Berlinie, co pozwoli mi w przyszłości odnaleźć się na rynku pracy. Zadawałam sobie kiedyś pytanie: czy warto studiować sztukę?, dzisiaj już nie mam wątpliwości. Warto!”
Gabriela Matuszewska, studentka 1 roku studiów II stopnia