Technika rolnicza i leśna
Technika rolnicza i leśna to studia przygotowujące do wykonywania zadań inżynierskich ukierunkowanych na potrzeby rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnej.
Studenci kierunku zdobywają umiejętności w zakresie eksploatacji obiektów technicznych, a także nadzorowania procesów oraz systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych występujących w rolnictwie, przemyśle spożywczym i leśnictwie.
Uczą się rozwiązywania podstawowych problemów technicznych w oparciu o prawa mechaniki i analizy wytrzymałościowej, wykonywania obliczeń wytrzymałościowych maszyn oraz stosowania materiałów w technice rolniczej i leśnej. Celem studiów jest przekazanie wiedzy na temat eksploatacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych, uwarunkowań produkcji roślinnej, zwierzęcej i leśnej oraz budowy i zasad działania pojazdów rolniczych i leśnych.
Wybrane specjalności oferowane na kierunku technika rolnicza i leśna:
- aeroenergetyka i systemy informatyczne w rolnictwie
- agroenergetyka i systemy informatyczne
- ekonomika i organizacja usług technicznych w rolnictwie
- infrastruktura i ekotechnika
- inżynieria agrobiznesu i rolnictwa ekologicznego
- inżynieria procesów rolno-spożywczych
- inżynieria przetwórstwa spożywczego
- inżynieria usług na obszarach wiejskich
- inżynieria żywności
- odnawialne źródła energii
- technika i metody ochrony roślin
- technika i usługi w leśnictwie
- technika w architekturze krajobrazu
- zarządzanie i organizacja w technice rolniczej i leśnej.
Dla kogo studia na kierunku technika rolnicza i leśna
Kandydaci powinni mieć łatwość nauki przedmiotów ścisłych, zainteresowania w obszarze rolnictwa i leśnictwa, predyspozycje techniczne.
Program kształcenia na kierunku technika rolnicza i leśna
W programie studiów znajdują się m.in. zagadnienia z zakresu konstrukcji maszyn, elektrotechniki i elektroniki, automatyki, techniki cieplnej i gospodarki energetycznej, produkcji rolniczej i leśnej, technologii żywności, pojazdów rolniczych i leśnych, maszynoznawstwa oraz eksploatacji maszyn rolniczych, leśnych i przetwórstwa spożywczego, a także ekonomiki, organizacji produkcji rolniczej i usług oraz zarządzania i logistyki w przedsiębiorstwie.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku technika rolnicza i leśna
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku technika rolnicza i leśna
Absolwent kierunku technika rolnicza i leśna jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz w jednostkach usługowych i doradczych rolnictwa, przetwórstwa rolno-spoźywczego i leśnictwa, a także w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których niezbędna jest wiedza techniczna, rolnicza, informatyczna oraz umiejętności organizacyjne.