Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia
Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia. Health Care Technology to kierunek studiów, który odpowiada na współczesne wyzwania zdalnego świadczenia usług medycznych.
Z punktu widzenia pacjenta telemedycyna oznacza wygodę i łatwiejszy dostęp do wielu świadczeń, bez oczekiwania w długich kolejkach, bez konieczności dojazdu. Wdrożone i stosowane są aplikacje wspomagające terapię i diagnostykę schorzeń dermatologicznych, kardiologicznych czy pulmonologicznych. Możliwy jest zdalny pomiar poziomu ciśnienia, cukru, temperatury, zdalne wykrywanie tachykardii, bradykardii, częstoskurczu komorowego, migotania oraz trzepotania komór i przedsionków oraz monitorowanie pacjentów chorych na astmę czy POChP z wykorzystaniem aplikacji mobilnych zsynchronizowanych z czujnikami i inteligentnymi urządzeniami do pomiaru parametrów. Dzięki zastosowaniu systemów pozwalających na łączenie danych z różnych rodzajów obrazowania (CT, MRI, Videoendoscopy), pacjent otrzymuje pełniejszy obraz diagnostyczny, a przez to lepiej dobraną i skuteczniejszą terapię.
Telemedycyna to znacznie więcej niż realizowane przez internet konsultacje, wystawianie e-recept i e-zwolnień. Innowacje w tej dziedzinie już zmieniają sposób działania pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, farmaceutów, ale także przedstawicieli instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, a także specjalistów od komunikacji społecznej i rynku reklamy.
Program kształcenia został opracowany tak, aby łączyć spojrzenie ekonomiczne, prawne i techniczne na poruszaną problematykę. Studia te kierowane do osób, które posiadają wykształcenie związane m.in. z biologią, biotechnologią, chemią, ekonomią, prawem, administracją, a także z obszaru medycyny, farmacji, pielęgniarstwa, fizjoterapii czy rehabilitacji, planujących prowadzić działalność gospodarczą z udziałem atrakcyjnej oferty usług, w tym zdalnych.
To studia kierowane również do kadry zarządzającej lub administracyjnej, podmiotów sektora ochrony zdrowia, instytucji ubezpieczeniowych i samorządowych zajmujących się ochroną zdrowia oraz osób prowadzących działalność w obszarze związanym ze świadczeniem usług medycznych.
Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia. Health Care Technology przygotuje przyszłych absolwentów do podjęcia pracy w różnych sektorach rynku usług ochrony zdrowia. Zdobyte w trakcie studiów wiedza i kompetencje umożliwiają założenie własnej działalności gospodarczej, pełnienie funkcji menedżerskich lub zatrudnienie w instytucjach ochrony zdrowia.
Telemedycyna zwiększa dostępność, bezpieczeństwo i jakość usług medycznych. Pojawia się jednak także wiele wyzwań związanych z nowymi technologiami i metodami prowadzenia z ich udziałem przedsięwzięć administracyjnych i biznesowych. Wśród nich są nieznane wcześniej projekty w ochronie zdrowia, przygotowanie do interpretacji danych, zapewnienie ochrony danych osobowych, a także świadczenia pomocy w warunkach braku bezpośredniego kontaktu z klientem.
Ważną konsekwencją wprowadzenia usług telemedycznych jest możliwość zapobiegania chorobom i ich rozwojowi, a przez to ograniczanie czasu i kosztów leczenia.
Dla kogo studia na kierunku telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia
To propozycja dla osób, które chciałyby zająć się zawodowo procesem oferowania usług medycznych z wykorzystaniem nowych technologii: lekarzy, informatyków, menadżerów, osób zajmujących się finansowaniem i zarządzaniem w obszarze ochrony zdrowia.
Propozycja kształcenia dedykowana jest w szczególności dla:
- osób, które już posiadają wykształcenie z obszaru medycyny, farmacji, pielęgniarstwa, fizjoterapii, rehabilitacji i zamierzają założyć własną działalność gospodarczą oferującą usługi telemedycyny lub dołączyć do tego typu przedsięwzięć gospodarczych
- osób, które już posiadają wykształcenie związane m.in. z biologią, biotechnologią, chemią, ekonomią, prawem, administracją, planujących prowadzić działalność gospodarczą z udziałem atrakcyjnej oferty usług, w tym zdalnych
- kadry zarządzającej lub administracyjnej podmiotów sektora ochrony zdrowia
- kadry zarządzającej lub administracyjnej instytucji ubezpieczeniowych
- osób zatrudnionych w instytucjach samorządowych zajmujących się ochroną zdrowia np. NFZ, MOPS, MOPR itp.
- osób prowadzących działalność w obszarze związanym ze świadczeniem usług medycznych.
Program kształcenia na kierunku telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia
Dzięki tym studiom masz możliwość:
- poznania procesów zarządczych, finansowych oraz marketingowych charakterystycznych dla podmiotów z obszaru ochrony zdrowia, które wykorzystują innowacyjne technologie komunikacji na odległość
- zdobycia wiedzy o współczesnych trendach telemedycznych z uwzględnieniem ich ekonomiki i uwarunkowań prawnych
- nabycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do zarządzania projektami i przedsięwzięciami biznesowymi z udziałem nowych technologii w ochronie zdrowia
- zdobycia wiedzy o aspektach prawnych rozwiązań telemedycznych
- korzystania w trakcie nauki z nowoczesnych narzędzi, w tym technologii komunikacji na odległość, które stosowane są przez podmioty oferujące usługi telemedycyny na rynku europejskim
- brania udziału w zajęciach, które prowadzą nauczyciele akademiccy z dwóch wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego - Wydziału Ekonomicznego, Wydziału Prawa i Administracji oraz praktycy gospodarczy, w tym z branży podmiotów aktywnych na rynku medycznym (m.in. prezesi spółek medycznych, dyrektorzy placówek ochrony zdrowia oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego)
- możliwość wyboru zajęć dodatkowych w języku angielskim, które pozwolą na osiągnięcie wysokich kompetencji językowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci wszystkich kierunków studiów wyższych. Szczegółowe kryteria rekrutacji należy sprawdzać na stronie Uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia
Absolwent tego kierunku może pracować jako:
- menedżer ds. telemedycyny,
- specjalista ds. wdrażania systemów telemedycznych,
- specjalista ds. konsultacji telekardiologicznych,
- specjalista ds. organizacji konsultacji zdalnych,
- analityk rynku medycznego,
- kierownik jednostki medycznej,
- specjalista ds. usług telemedycznych,
- specjalista ds. obsługi pacjenta,
- audytor podmiotów ochrony zdrowia,
- koordynator ds. bezpieczeństwa danych,
- kontroler finansowy w placówce medycznej,
- ekspert ds. telemedycyny w ubezpieczeniach zdrowotnych,
- kierownik projektu.