Zarządzanie kulturą współczesną
Trochę matematyki, a trochę historii sztuki. Zarządzanie kulturą współczesną to interdyscyplinarny kierunek II stopnia, łączący nauki o zarządzaniu i jakości z typowo humanistycznymi naukami o sztuce. Absolwenci łączą wiedzę z zakresu teorii zarządzania z wiedzą na temat najważniejszych współczesnych zjawisk w obszarze kultury.
Duży nacisk w toku studiów kładzie się na kształtowanie mobilności intelektualnej studentów, pozwalającej im na samodzielne tworzenie późniejszego własnego miejsca pracy.
Studenci wybierają jedną grupę zajęć specjalizacyjnych:
- kultura współczesna
- zarządzanie organizacjami kultury.
Dla kogo studia na kierunku zarządzanie kulturą współczesną
To studia dla pasjonatów kultury, a jednocześnie osób usposobionych do bardziej ścisłych przedmiotów. Dla tych, którzy swoją rolę w kulturze widzą raczej jako zarządca, a nie artysta.
Program kształcenia na kierunku zarządzanie kulturą współczesną
Na studentów czekają takie przedmioty jak:
- ekonomia
- źródła współczesności
- współczesne trendy w zarządzaniu
- współczesne trendy w kulturze
- HR w organizacjach
- projektowanie badań naukowych
- seminarium dyplomowe
- praktyka zawodowa
- zarządzanie strategiczne
- projekty miejskie.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku zarządzanie kulturą współczesną
To studia drugiego stopnia, na które mogą się dostać absolwenci studiów pierwszego stopnia z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, teologicznych oraz artystycznych.
Perspektywy pracy po kierunku zarządzanie kulturą współczesną
Absolwenci zarządzania kulturą współczesną są przygotowani do objęcia pracy na stanowiskach kierowniczych w organizacjach kultury sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Naturalnym miejscem pracy są dla nich m.in. teatry, muzea czy domy kultury.
Studia przygotowują także do inicjowania i kierowania własnymi przedsięwzięciami w zakresie zarządzania kulturą, zarówno w sformalizowanych ramach organizacji, jak i w formie inicjatyw nieformalnych.