Zoofizjoterapia

Na kierunku Zoofizjoterapia studenci poznają zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy ze zwierzętami, zachowaniem zwierząt towarzyszących, hodowlanych i dzikich. Kierunek zoofozjoterapia jest realizowany na stacjonarnych 7-semestralnych studiach inżynierskich.

W programie studiów przewidziano zajęcia z genetyki, cytologii, biochemii, anatomii i fizjologii zwierząt. Wśród przedmiotów nauczania na zoofizjoterapii znajdą się: biomechanika, fizjologia aparatu ruchu, terapie manualne i fizykalne. fizjologia behawioralna, sporty hippiczne, psychologia zwierząt

W ramach przedmiotów "do wyboru" studenci mogą wybrać między innymi: rybactwo śródlądowe i wędkarstwo, dogoterapię, hipoterapię, terapeutyczne oddziaływanie zwierząt, ogrody zoologiczne, genoterapię, ogrody zoologiczne, gatunki ginące i zagrożone, łowiectwo, zwierzęta jadowite i toksyczne.

Dzięki temu student poszerzy wiedzę o liczne gatunki zwierząt i zdobędzie praktycznych umiejętności w pracy z nimi, np. specjalistyczne żywienie zwierząt, chów zwierząt amatorskich, ornitologia, kynologia, podstawy chowu i hodowli zwierząt monogastrycznych i przeżuwaczy.

Specjalności w ramach Zoofezjoterapii:

 • fizjoterapia zwierząt towarzyszących
 • fizjoterapia zwierząt nieudomowionych i egzotycznych

Absolwenci kierunku zoofizjoterapia znajdą zatrudnienie w klinikach, lecznicach i przychodniach weterynaryjnych jako zoofizjoterapeuta, w zespołach terapeutycznych przygotowujących programy treningowe zwierząt użytkowanych sportowo.

Będą mogli pracować w ogrodach zoologicznych, centrach rehabilitacji dzikich zwierząt, schroniskach dla zwierząt oraz organizacjach działających na rzecz poprawy jakości życia zwierząt. W grę wchodzi także własna działalność gospodarcza z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii zwierząt.

Uczelnie, na których możesz studiować wybrany kierunek

Komentarze (7)

 • Zoofizjoterapeuta

  Studiuję na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt. Studia są ciekawe, I, II i III semestr to standardowe przedmioty ogólne, przez które trzeba przebrnąć (chemia, biochemia, biofizyka itp.) i tyle (jak chyba na każdym kierunku). Poziom z roku na rok się zwiększa (należy pamiętać, że zoofizjoterapia to NOWY kierunek, i potrzeba czasu aby "dojrzewał") - powstała najnowocześniejsza w Polsce pracownia rehabilitacyjna (lasery, TENS, fala uderzeniowa, bieżnia sucha, bieżnia wodna, sprzęt do kinezyterapii) w której studenci VI i VII semestru odbywają zajęcia praktyczne. Co roku nowi nauczyciele, posiadający rozległą wiedzę i doświadczenie w rehabilitacji zwierząt (zarówno towarzyszących jak i egzotycznych) W semestrach VI i VII przedmioty przygotowujące do otworzenia własnej działalności itp. Ja szczerze polecam, ale tylko osobom, które są "zapaleńcami", lubią zdobywać wiedzę, i zawierać znajomości, bo to ciężki kierunek, jeśli chce się coś w tej dziedzinie osiągnąć. Jedyny MINUS to BRAK MAGISTERKI po inż. Niby można iść na zootechnikę sp. zoofizjoterapia, ale trzeba się przedzierać przez przedmioty zootechniczne, które nie są zbyt ciekawe, wręcz męczące, a wymagania nauczycieli - duże.
  3/2/19
 • :(

  Oszczędzcie sobie czasu i nerwów. Absolutne dno. Zmarnowane lata i nic w zamian.
  1/4/19
 • totalna porażaka

  nie polecam, brak osób, które mogą nauczyć czegoś związanego z zoofizjo, łatwo się dostać, łatwo skończyć. Nie ma żadnego sprzętu, zajęć praktycznych. Wymagane kursy, aby mieć uprawnienia do wykonywania zawodu (koszt jednego to prawie rok utrzymania się w Bydgoszczy, jeśli ktoś nie jest stąd)- opłaca się pod względem finansowym i czasowym. Wykładowcy mają śmieszne podejście- wymagają tylko tego, co jest na zajęciach, żadnego wiedzy z książki, liczy się tylko to, co było na slajdach w czasie wykładów bądź ćwiczeń. Multum przedmiotów zapychaczy,do których trzeba się bardziej przygotować niż do np terapii manualnych. Nie polecam nikomu.
  6/5/18
 • Gość

  A łatwo się dostać?
  3/25/18
 • Porażka

  Nie polecam kierunku. Strata czasu, dosłownie nic o rehabilitacji. Magisterki nie ma, chyba, że zootechnika chcecie robić. Mówili nam, że nikt tego nas nie nauczy, bo w Pl nie ma takich osób. Jeśli myślicie, że po tym będziecie wiedzieć cokolwiek o rehabilitacji to jesteście w wielkim błędzie.
  8/3/17
 • nie polecam

  zrezygnowałam po pierwszym roku, nikt nie traktuje tego kierunku poważnie, żeby zdobyć odpowiednią wiedzę trzeba chodzić na różnego typu kursy i wydać na to kupę kasy, bo na tych studiach nie da się niczego nauczyć. Wykładowcy specjalnie wyrównują poziom do najsłabszych, żeby tylko każdego przepchnąć...
  6/5/17
 • rozczarowana

  jestem na 3 roku i nadal nic nie wiem o fizjoterapii zwierząt. zajęcia prowadzone bez polotu, brak specjalistów i sprzetu...
  5/24/17