Aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym
Studia pierwszego stopnia na kierunku aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym w założeniu mają wykształcić specjalistów w zakresie kreowania zdrowia publicznego poprzez promowanie zróżnicowanych form prozdrowotnego stylu życia osób w różnym wieku i stanie zdrowia.
Po ukończeniu aktywności fizycznej i żywienia w zdrowiu publicznym absolwent będzie dysponował wiedzą o roli i znaczeniu ukierunkowanej aktywności fizycznej oraz prawidłowego żywienia w profilaktyce zdrowia osób dorosłych i starszych, w tym otyłych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych.
Absolwent będzie dysponował umiejętnościami praktycznymi i kompetencjami zawodowymi z zakresu diagnostyki, poradnictwa, planowania i realizacji prozdrowotnej aktywności fizycznej i prawidłowego żywienia. Nabędzie kompetencje i umiejętności programowania i prowadzenia ukierunkowanych treningów fizycznych z uwzględnieniem potrzeb i możliwości osób w różnym wieku i zróżnicowanych potrzebach zdrowotnych. Zostanie przygotowany do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w szerokim zakresie profilaktyki i promocji zdrowia.
Absolwenci kierunku aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym nabędą również szczegółową wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu jednej z dwóch specjalności:
- trening w otyłości i chorobach przewlekłych
- trening osób starszych i niepełnosprawnych.
Dla kogo studia na kierunku aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym
Proces rekrutacji sprawia, że Kandydatami na studia mogą być osoby wysportowane, posiadające dobrą kondycję fizyczną, którym nieobcy jest zdrowy styl życia, odżywiania.
W przyszłej pracy istotna będzie łatwość nawiązywania kontaktu, empatia, wyrozumiałość.
Program kształcenia na kierunku aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym
Wybrane przedmioty w programie kształcenia:
- anatomia funkcjonalna
- fizjologia
- biochemia aktywności fizycznej
- diagnostyka aktywności fizycznej
- metodyka zajęć ruchowych
- programowanie treningu zdrowotnego
- biomechanika i ergonomia
- ekonomika zdrowia
- profilaktyka i promocja zdrowia
- elementy dietetyki
- kinezyprofilaktyka narządu ruchu
- terenowe formy aktywności fizycznej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym
Rekrutacja na kierunek obejmuje:
- ocenę stanu zdrowia
- punkty za świadectwo maturalne
- egzamin sprawdzający sprawność fizyczną (pokonanie toru przeszkód oraz pływanie).
Perspektywy pracy po kierunku aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym
Uzyskana wiedza, umiejętności i kompetencje absolwenta, umożliwią uzyskanie zatrudnienia m. in. w centrach rekreacyjno-sportowych, klubach fitness, hotelach, klubach seniorów, domach spokojnej starości, centrach leczenia nadwagi i otyłości, uzdrowiskach, sanatoriach, stowarzyszeniach osób aktywnych fizycznie, ośrodkach terapii ruchowej, stowarzyszeniach ludzi otyłych lub przewlekle chorych, itp.
Absolwent kierunku aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym będzie również wszechstronnie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w powyższych obszarach aktywności zawodowej. Po ukończeniu studiów licencjackich absolwenci będą mogli kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia, również na innych kierunkach z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej.
Opinie o kierunku aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym
Siedzący tryb życia, wieloletnie zaniedbania żywieniowe sprawiają, że coraz częściej szukamy porad u specjalistów.
Absolwenci kierunku Aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym sprostają oczekiwaniom tych osób, które zmagają się z nadwagą, niepełnosprawnością, chorobami przewlekłymi.