Analityka kryminalistyczna i sądowa
Studia na kierunku Analityka kryminalistyczna i sądowa łączą kilka pokrewnych dziedzin; obszar nauk medycznych, zagadnienia analityczno-laborajoryjne, nauk o zdrowiu oraz społeczne.
Studenci poznają podstawy chemii medycznej, metody statystyczne przydatne w pracy analityka kryminalistycznego i sądowego, będą przygotowani do korzystania ze zdobyczy genetyki.
Studia przybliżają podstawy prawa i prawodawstwa i nauczą zaawansowanych metod pracy laboratoryjne.
Pozwalają nabyć wiedzę z zakresu badań materiału dowodowego, środków stosowanych w dopingu, zafałszowań leków i żywności, opracowywania raportów z wykonanych badań oraz przygotowywania ekspertyz sądowych.
Kierunek realizowany jest na poziomie studiów II stopnia.
Dla kogo studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa
Kandydat na te studia powinien wykazywać zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi i ścisłymi, takimi, jak: chemia, biologia, matematyka, fizyka, informatyka.
Dobrze, aby miał predyspozycje do pracy laboratoryjnej.
Był osobą dokładną, cierpliwą, precyzyjną.
Program kształcenia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa
Na analityce kryminalistycznej i sądowej przewidzianych jest wiele zajęć praktycznych, w tym sądowo - lekarskiej sekcji zwłok, rozpoznania śmierci gwałtownej, genetyki sądowej, szeroko rozumianej analizy ksenobiotyków w materiale biologicznym oraz analizy leków i żywności pod kątem zafałszowań.
Program studiów obejmuje zagadnienia z zakresu antropologii sądowej, biochemii, genetyki, toksykologii, mikrobiologii, chemii ogólnej i analitycznej, chemii organicznej i chemii fizycznej, chemii medycznej, farmakologii i toksykologii, medycyny sądowej, podstaw prawodawstwa, uzależnień lekowych, zastosowania metod analitycznych i statystycznych w kryminalistyce i analityce sądowej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa
Od kandydatów wymagany jest dyplom licencjata uzyskany na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa lub kierunkach pokrewnych o profilu biologicznym, chemicznym lub medycznym.
Obowiązuje konkurs ocen ze studiów pierwszego stopnia. Od kandydatów wymagane jest zaświadczenie o osiągniętej średniej z ocen z wszystkich przedmiotów zakończonych egzaminem na studiach pierwszego stopnia.
Perspektywy pracy po kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa
Potencjalne miejsca pracy po ukończeniu kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa:
- laboratoria analityczne
- laboratoria naukowe
- zakłady medycyny sądowej
- instytucje wykonujące badania z zakresu toksykologii zatruć, analizy leków i żywności
- placówki zajmujące się profilaktyką w zakresie narkomanii, stosowania dopalaczy i innych substancji odurzających.
Opinie o kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa
Chcesz w sterylnych, laboratoryjnych warunkach badać dowody zbrodni, przestępstwa, sprawy kryminalne? Analizować, porównywać wyniki?