Automatyzacja procesów biznesowych
Studia na kierunku Automatyzacja procesów biznesowych - BPA to połączenie umiejętności technicznych z wiedzą z zakresu zarządzania, komunikacji oraz psychologii.
Studia przygotowują studenta do pracy w różnych obszarach związanych z zarządzaniem automatyzacją procesów biznesowych w przedsiębiorstwie, w tym do pełnienia ról kierowniczych.
Absolwent tego kierunku będzie posiadał wiedzę dotyczącą tworzenia i doskonalenia dokumentacji procesowej, analityki i związanej z nią optymalizacji procesów biznesowych z wykorzystaniem robotyki i automatyki, dewelopowania rozwiązań, w szczególności na platformie Blue Prism, a także aktualizowania i usprawniania zaimplementowanego już cyfrowego pracownika w jego rzeczywistym środowisku pracy.
Kierunek Automatyzacja Procesów Biznesowych opiera się na trzech komponentach:
- człowiek i zespół,
- proces
- środowisko.
W ramach komponentu człowiek i zespół, student poznaje specyfikę pracy w zespole stechnologizowanym, rozwija kompetencje niezbędne do pracy w środowisku rzeczywistym i wirtualnym, zaznajamia się ze specyfiką współpracy człowieka z maszyną, zarządza zmianą oraz konfliktem zespołowym, poznaje technologie pozwalające na szybsze wykonywanie powierzonych mu zadań.
W ramach komponentu procesowego, student uczy się analizy, tworzenia, testowania i doskonalenia procesów biznesowych w oparciu o zjawisko automatyzacji.
W ramach komponentu środowisko, student poznaje specyfikę funkcjonowania organizacji w dobie sztucznej inteligencji oraz digitalizacji. Na tej podstawie jest w stanie identyfikować źródła zagrożenia dla organizacji, skutecznie komunikować się z jej otoczeniem realnym i wirtualnym oraz zrozumieć dylematy społeczne i etyczne związane z działalnością przedsiębiorstwa automatyzującego swoje procesy biznesowe.
Kierunek Automatyzacja procesów biznesowych powstał w ścisłej współpracy z biznesem. Partnerem inicjującym jest Nordea, natomiast do grona partnerów należą obecnie: Fujitsu, Digital Workforce, Digital Teammates, DXC Technology, B/S/H. Opiekę nad kierunkiem sprawują: Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją oraz Centrum Mikser Inteligentnych Technologi
Dla kogo studia na kierunku automatyzacja procesów biznesowych
To studia dla kandydatów o predyspozycjach technicznych, osób kreatywnych, stawiających na niestandardowe rozwiązania.
Program kształcenia na kierunku automatyzacja procesów biznesowych
Wybrane przedmioty realizowane w trakcie studiów:
- Cyfrowa transformacja w zarządzaniu
- Komunikacja w środowisku wirtualnym
- Współpraca człowieka z maszyną
- Groupware i praca wirtualna
- i-Management
- Etyka nowych technologii
- Investor speech.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku automatyzacja procesów biznesowych
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Automatyzacja procesów biznesowych- BPA brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
- Kategoria 1 - przedmiot wymagany: język angielski
- Kategoria 2 - maksymalnie jeden przedmiot wymagany do wyboru spośród: matematyka, geografia, informatyka, język obcy nowożytny poza językiem angielskim
- Kategoria 3 - maksymalnie dwa przedmioty niewymagane do wyboru spośród: matematyka, geografia, historia, WOS, informatyka, fizyka, biologia, chemia
Perspektywy pracy po kierunku automatyzacja procesów biznesowych
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie na stanowiskach:
- Administrator RPA
- Analityk biznesowy
- Analityk RPA
- Developer RPA
- Konsultant RPA
- Kontroler robotów
- Pasterz robotów (jeden z nowych zawodów na rynku pracy, związanych z rozwojem technologii cyfrowych)
- Specjalista ds. automatyzacji procesów
- Specjalista ds. obsługi procesów (np. procurement, supply chain, HR, itp.)
- Specjalista ds. optymalizacji procesów biznesowych
- Specjalista do spraw doskonalenia organizacji
- Specjalista do spraw doskonalenia i rozwoju aplikacji.