Ekonomia i finanse
Dyscyplina naukowa Ekonomia i finanse zajmuje się analizą procesów społecznych i gospodarczych zachodzących w szeroko pojętym otoczeniu (w rodzinie, przedsiębiorstwie, organizacji, samorządzie terytorialnym, państwie, w stosunkach międzynarodowych).
Pozyskana w ten sposób wiedza może służyć do efektywnego gospodarowania zasobami finansowymi, rzeczowymi, intelektualnymi, itp. Kierunek ekonomia i finanse przygotowuje do pracy w przedsiębiorstwach, podmiotach administracji rządowej i samorządowej czy w instytucjach otoczenia biznesu. Studia na tym kierunku otwierają szerokie możliwości podjęcia zatrudnienia, wyspecjalizowania się w określonej dziedzinie lub dalszego kształcenia.
Dla kogo studia na kierunku ekonomia i finanse
To studia dla osób zainteresowanych społeczeństwem, gospodarką i biznesem, z umiejętnością podejmowania samodzielnych decyzji i poszukiwania rozwiązań, zdolnością analitycznego i syntetycznego myślenia, pracy w zespole, komunikatywnością, chęcią pogłębiania wiedzy i doskonalenia umiejętności.
Program kształcenia na kierunku ekonomia i finanse
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
Technologie informacyjne, mikroekonomia, matematyka w ekonomii, podstawy zarządzania, podstawy finansów, filozofia w gospodarstwie i biznesie, język obcy, podstawy prawa, zarządzanie środowiskiem pracy, podstawy systemu podatkowego, rachunkowość finansowa, statystyka opisowa, gospodarka regionalna, wychowanie fizyczne, ekonometria, makroekonomia, analiza ekonomiczna, ekonomia rozwoju trwałego, systemy informatyczne w rachunkowości, prawo gospodarcze, Efficiency Analysis, Lean Management, finanse publiczne, międzynarodowe stosunki gospodarcze, e-gospodarka, myślenie projektowe, podstawy metodologii badań w naukach ekonomicznych, rynek finansowy, kapitał intelektualny w gospodarce.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku ekonomia i finanse
W procesie rekrutacji na studia pod uwagę brane są:
język
obcy nowożytny (waga 0,5) oraz 2 przedmioty wybrane spośród historii,
geografii, matematyki, wiedzy o społeczeństwie, fizyki, informatyki
(waga 2,0) lub języka
polskiego (waga 0,5)
Perspektywy pracy po kierunku ekonomia i finanse
Absolwenci znajdą zatrudnienie w takich zawodach, jak:
- bankowiec,
- doradca finansowy,
- analityk finansowy,
- księgowy,
- kierownik ds. ekonomicznych,
- analityk rynku,
- analityk danych,
- broker informacji,
- makler papierów wartościowych,
- doradca inwestycyjny (po egzaminie),
- pośrednik nieruchomości,
- ekonomista,
- pracownik lub kierownik przedsiębiorstwa,
- doradca podatkowy,
- specjalista ds. kadr i płac,
- konsultant finansowy,
- menedżer ds. inwestycji.