Finanse, audyt, inwestycje
Finanse, audyt, inwestycje to studia dzielące się na cztery specjalności:
- bankowość i pośrednictwo finansowe - specjalność poświęcona różnorodnym aspektom funkcjonowania banków i instytucji okołobankowych, a także innych instytucji pośrednictwa finansowego
- finanse, audyt i podatki - specjalność, która pozwala poznać i zrozumieć podatki i system podatkowy, problematykę harmonizacji podatków i międzynarodowej konkurencji podatkowej
- rachunkowość i skarbowość – specjalność, która daje szerokie możliwości poznania obsługi podatkowej i księgowej przedsiębiorstw, jak również opodatkowania osób fizycznych i prawnych
- ubezpieczenia i zarządzanie ryzykiem - specjalność dająca wiedzę o ubezpieczeniach jako finansowym instrumencie zarządzania ryzykiem we współczesnym świecie.
Dla kogo studia na kierunku finanse, audyt, inwestycje
To studia dla osób konkretnych, zainteresowanych tematyką finansów, umiejących liczyć i lubiących zaawansowaną matematykę.
Program kształcenia na kierunku finanse, audyt, inwestycje
Specjalność bankowość i pośrednictwo finansowe zasadza się na pięciu głównych modułach:
- funkcjonowanie i zasady działania banków komercyjnych oraz systemu bankowego jako całości (banki komercyjne, bankowość, rynki finansowe, systemy bankowe krajów Europy Środkowo-Wschodniej, prawo bankowe)
- usługi bankowe (bankowość elektroniczna, nowoczesne usługi bankowe, kredyty i gwarancje bankowe, bankowe papiery wartościowe, obsługa rachunku bankowego)
- zarządzanie bankiem (kapitałowe podstawy banków, controlling bankowy, zarządzanie ryzykiem i płynnością banku, negocjacje bankowe, audyt i kontrola wewnętrzna w banku, zarządzanie instytucjami kredytowymi)
- pieniądz i systemy pieniężne (współczesne systemy pieniężne, międzynarodowe stosunki finansowe, finanse międzynarodowe)
- rynki finansowe i inwestycje (bankowość inwestycyjna, bankowe operacje papierami wartościowymi, międzynarodowe systemy oceny inwestycji, rynek kapitałowy i pieniężny, systemy oceny sytuacji finansowej kredytobiorcy).
Specjalność finanse, audyt i podatki dzieli się na cztery części:
- podatki (wybrane przedmioty: podatki bezpośrednie, podatki obrotowe, podatki i opłaty lokalne, rachunkowość podatkowa, polityka podatkowa UE)
- sektor finansów publicznych i jego audyt (wybrane przedmioty: audyt w jednostkach sektora finansów publicznych, zarządzanie długiem publicznym, partnerstwo publiczno-prywatne, finanse samorządu terytorialnego)
- rynki finansowe (wybrane przedmioty: analizy giełdowe, nowe usługi finansowe, euro jako waluta międzynarodowa)
- finanse Unii Europejskiej (wybrane przedmioty: finanse UE, aplikacja o środki UE).
Specjalność rachunkowość i skarbowość dzieli się na trzy główne moduły:
- zasady rachunkowości i skarbowości (wybrane przedmioty: zaawansowana rachunkowość finansowa, zaawansowana rachunkowość zarządcza, badanie sprawozdań finansowych)
- system podatkowy i celny (wybrane przedmioty: ordynacja podatkowa, podatki dochodowe, opodatkowanie podatkami pośrednimi, podatki w UE, cło i system celny Unii Europejskiej)
- finanse przedsiębiorstw, samorządów i państwa (wybrane przedmioty: planowanie finansowe w przedsiębiorstwie, finanse samorządu terytorialnego na świecie, audyt wewnętrzny, audyt i kontrola w administracji publicznej, polityka budżetowa, zarządzanie długiem publicznym, kontrola zarządcza).
Specjalność ubezpieczenia i zarządzanie ryzykiem opiera się na trzech blokach tematycznych:
- ubezpieczenie jako metoda zarządzania ryzykiem (wybrane przedmioty: zarządzanie ryzykiem, ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia osobowe, umowa ubezpieczenia)
- zasady funkcjonowania zakładów ubezpieczeń (wybrane przedmioty: organizacja rynku ubezpieczeniowego, podstawy gospodarki finansowej zakładu ubezpieczeń, zarządzanie zakładem ubezpieczeń, podstawy analizy finansowej ubezpieczyciela, podstawy kontroli i audytu, dystrybucja usług ubezpieczeniowych)
- rola ubezpieczeń na rynkach finansowych (wybrane przedmioty: ubezpieczenia rolne, ubezpieczenia katastroficzne, ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenia finansowe, ubezpieczenia środowiskowe, inwestycje emerytalne).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku finanse, audyt, inwestycje
Podczas rekrutacji na ten kierunek liczą się wyniki maturalne z języka obcego, matematyki oraz przedmiotu do wyboru (geografia, historia lub informatyka).
Perspektywy pracy po kierunku finanse, audyt, inwestycje
Absolwentów kierunku finanse, audyt, inwestycje, w zależności od ukończonej specjalności, mogą zatrudnić:
- biura rachunkowe
- banki
- administracja państwowa i samorządowa
- biura doradztwa podatkowego
- zakłady ubezpieczeń
- pośrednicy ubezpieczeniowi
- firmy konsultingowe.
Opinie o kierunku finanse, audyt, inwestycje
Informacja o tym, że jestem absolwentem Katedry Ubezpieczeń UEP była koronnym argumentem w walce konkurencyjnej o miejsce pracy. Jak się później dowiedziałem, to właśnie ten fakt był kluczowym czynnikiem, decydującym o tym, że spośród kandydatów o podobnym profilu wybrano właśnie mnie.
Filip Przydrożny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych, Concordia Ubezpieczenia
W branży ubezpieczeniowej praktycznie każdy znajdzie obszar, który go zainteresuje. Nieważne czy to będzie praca w nadzorze, sprzedaży, back-office czy w samej centrali. Po ukończeniu tych studiów miałem naprawdę szerokie pole manewru.
Paweł Budzeń
Project Manager, EY
UE w Poznaniu zawsze była i jest nadal uznawana za jeden z najsilniejszych ośrodków akademickich w zakresie ubezpieczeń gospodarczych w Polsce i ta ocena jest jak najbardziej nadal aktualna.
Program studiów zakładał dobre podstawy teoretyczne, jednak był również bardzo zorientowany (mimo ograniczonych możliwości bezpośredniego wsparcia w owym czasie) na promowaniu zdobywania umiejętności praktycznego wykorzystywania zdobytej wiedzy. Wykorzystywałem te wskazówki odbywając wakacyjne praktyki studenckie w firmach ubezpieczeniowych.
Jako jeden z założycieli Studenckiego Koła Ubezpieczeń Gospodarczych miałem okazję uczestniczyć również w wielu ciekawych, poza programowych inicjatywach studenckich.
Po ukończeniu studiów swoje kroki skierowałem bezpośrednio do sektora finansów firm ubezpieczeniowych i miałem okazję osobiście przekonać się o wysokim poziomie wiedzy zdobytym w czasie studiów na UE Poznań.
Dziś nadal mam bezpośredni – biznesowy kontakt z wykładowcami UE Poznań, którzy swoją wiedzą istotnie wspierają praktykę życia gospodarczego, w tym ubezpieczeniowego co jest ważnym elementem w przekazywaniu wiedzy studentom.
Polecam UE Poznań wszystkim, którzy pragną zdobyć solidne podstawy dla realizacji swoich wymarzonych profesji.
Waldemar Wojtkowiak, Członek Zarządu, CFO, TU Euler Hermes S.A.
W 2014 roku ukończyłam studia magisterskie na specjalności ubezpieczenia gospodarcze. Okres studiów wspominam bardzo pozytywnie, zarówno ze względu na zdobytą wiedzę jak i atmosferę, którą tworzą pracownicy Katedry Ubezpieczeń. Dzięki zaangażowaniu pracowników Katedry w różne inicjatywy studenckie miałam możliwość koordynować 2 projekty zarządzania ryzykiem, uczestniczyć w spotkaniach koła naukowego, a także brać udział w wielu konferencjach naukowych oraz, z rekomendacji Katedry, uczestniczyć w Akademii European Financial Congress 2015. Jeszcze w okresie studiów rozpoczęłam pracę w firmie brokerskiej, w której pracuję po dzień dzisiejszy. Po dwóch latach od ukończenia studiów magisterskich rozpoczęłam również w Katedrze Ubezpieczeń studia doktoranckie. Ze 100% pewnością mogę powiedzieć, że jak studiować ubezpieczenia to tylko tutaj.
Patrycja Mocek, Broker, Mentor SA Oddział Poznań