Jakiego kierunku studiów szukasz?

Finanse, audyt, inwestycje

Finanse, audyt, inwestycje to studia dzielące się na cztery specjalności:

  • bankowość i pośrednictwo finansowe - specjalność poświęcona różnorodnym aspektom funkcjonowania banków i instytucji okołobankowych, a także innych instytucji pośrednictwa finansowego
  • finanse, audyt i podatki - specjalność, która pozwala poznać i zrozumieć podatki i system podatkowy, problematykę harmonizacji podatków i międzynarodowej konkurencji podatkowej
  • rachunkowość i skarbowość – specjalność, która daje szerokie możliwości poznania obsługi podatkowej i księgowej przedsiębiorstw, jak również opodatkowania osób fizycznych i prawnych
  • ubezpieczenia i zarządzanie ryzykiem - specjalność dająca wiedzę o ubezpieczeniach jako finansowym instrumencie zarządzania ryzykiem we współczesnym świecie.

Dla kogo studia na kierunku finanse, audyt, inwestycje

To studia dla osób konkretnych, zainteresowanych tematyką finansów, umiejących liczyć i lubiących zaawansowaną matematykę.

Program kształcenia na kierunku finanse, audyt, inwestycje

Specjalność bankowość i pośrednictwo finansowe zasadza się na pięciu głównych modułach:

  • funkcjonowanie i zasady działania banków komercyjnych oraz systemu bankowego jako całości (banki komercyjne, bankowość, rynki finansowe, systemy bankowe krajów Europy Środkowo-Wschodniej, prawo bankowe)
  • usługi bankowe (bankowość elektroniczna, nowoczesne usługi bankowe, kredyty i gwarancje bankowe, bankowe papiery wartościowe, obsługa rachunku bankowego)
  • zarządzanie bankiem (kapitałowe podstawy banków, controlling bankowy, zarządzanie ryzykiem i płynnością banku, negocjacje bankowe, audyt i kontrola wewnętrzna w banku, zarządzanie instytucjami kredytowymi)
  • pieniądz i systemy pieniężne (współczesne systemy pieniężne, międzynarodowe stosunki finansowe, finanse międzynarodowe)
  • rynki finansowe i inwestycje (bankowość inwestycyjna, bankowe operacje papierami wartościowymi, międzynarodowe systemy oceny inwestycji, rynek kapitałowy i pieniężny, systemy oceny sytuacji finansowej kredytobiorcy).

Specjalność finanse, audyt i podatki dzieli się na cztery części:

  • podatki (wybrane przedmioty: podatki bezpośrednie, podatki obrotowe, podatki i opłaty lokalne, rachunkowość podatkowa, polityka podatkowa UE)
  • sektor finansów publicznych i jego audyt (wybrane przedmioty: audyt w jednostkach sektora finansów publicznych, zarządzanie długiem publicznym, partnerstwo publiczno-prywatne, finanse samorządu terytorialnego)
  • rynki finansowe (wybrane przedmioty: analizy giełdowe, nowe usługi finansowe, euro jako waluta międzynarodowa)
  • finanse Unii Europejskiej (wybrane przedmioty: finanse UE, aplikacja o środki UE).

Specjalność rachunkowość i skarbowość dzieli się na trzy główne moduły:

  • zasady rachunkowości i skarbowości (wybrane przedmioty: zaawansowana rachunkowość finansowa, zaawansowana rachunkowość zarządcza, badanie sprawozdań finansowych)
  • system podatkowy i celny (wybrane przedmioty: ordynacja podatkowa, podatki dochodowe, opodatkowanie podatkami pośrednimi, podatki w UE, cło i system celny Unii Europejskiej)
  • finanse przedsiębiorstw, samorządów i państwa (wybrane przedmioty: planowanie finansowe w przedsiębiorstwie, finanse samorządu terytorialnego na świecie, audyt wewnętrzny, audyt i kontrola w administracji publicznej, polityka budżetowa, zarządzanie długiem publicznym, kontrola zarządcza).

Specjalność ubezpieczenia i zarządzanie ryzykiem opiera się na trzech blokach tematycznych:

  • ubezpieczenie jako metoda zarządzania ryzykiem (wybrane przedmioty: zarządzanie ryzykiem, ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia osobowe, umowa ubezpieczenia)
  • zasady funkcjonowania zakładów ubezpieczeń (wybrane przedmioty: organizacja rynku ubezpieczeniowego, podstawy gospodarki finansowej zakładu ubezpieczeń, zarządzanie zakładem ubezpieczeń, podstawy analizy finansowej ubezpieczyciela, podstawy kontroli i audytu, dystrybucja usług ubezpieczeniowych)
  • rola ubezpieczeń na rynkach finansowych (wybrane przedmioty: ubezpieczenia rolne, ubezpieczenia katastroficzne, ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenia finansowe, ubezpieczenia środowiskowe, inwestycje emerytalne).

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku finanse, audyt, inwestycje

Podczas rekrutacji na ten kierunek liczą się wyniki maturalne z języka obcego, matematyki oraz przedmiotu do wyboru (geografia, historia lub informatyka).

Perspektywy pracy po kierunku finanse, audyt, inwestycje

Absolwentów kierunku finanse, audyt, inwestycje, w zależności od ukończonej specjalności, mogą zatrudnić:

  • biura rachunkowe
  • banki
  • administracja państwowa i samorządowa
  • biura doradztwa podatkowego
  • zakłady ubezpieczeń
  • pośrednicy ubezpieczeniowi
  • firmy konsultingowe.

Opinie o kierunku finanse, audyt, inwestycje

Informacja o tym, że jestem absolwentem Katedry Ubezpieczeń UEP była koronnym argumentem w walce konkurencyjnej o miejsce pracy. Jak się później dowiedziałem, to właśnie ten fakt był kluczowym czynnikiem, decydującym o tym, że spośród kandydatów o podobnym profilu wybrano właśnie mnie.

Filip Przydrożny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych, Concordia Ubezpieczenia

W branży ubezpieczeniowej praktycznie każdy znajdzie obszar, który go zainteresuje. Nieważne czy to będzie praca w nadzorze, sprzedaży, back-office czy w samej centrali. Po ukończeniu tych studiów miałem naprawdę szerokie pole manewru.

Paweł Budzeń

Project Manager, EY

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (za moich czasów Akademia Ekonomiczna) to uczelnia, której zawdzięczam solidne podstawy do rozpoczęcia kariery zawodowej w sektorze ubezpieczeniowym, a w szczególności w finansach firm ubezpieczeniowych.

UE w Poznaniu zawsze była i jest nadal uznawana za jeden z najsilniejszych ośrodków akademickich w zakresie ubezpieczeń gospodarczych w Polsce i ta ocena jest jak najbardziej nadal aktualna.

Program studiów zakładał dobre podstawy teoretyczne, jednak był również bardzo zorientowany (mimo ograniczonych możliwości bezpośredniego wsparcia w owym czasie) na promowaniu zdobywania umiejętności praktycznego wykorzystywania zdobytej wiedzy. Wykorzystywałem te wskazówki odbywając wakacyjne praktyki studenckie w firmach ubezpieczeniowych.

Jako jeden z założycieli Studenckiego Koła Ubezpieczeń Gospodarczych miałem okazję uczestniczyć również w wielu ciekawych, poza programowych inicjatywach studenckich.

Po ukończeniu studiów swoje kroki skierowałem bezpośrednio do sektora finansów firm ubezpieczeniowych i miałem okazję osobiście przekonać się o wysokim poziomie wiedzy zdobytym w czasie studiów na UE Poznań.

Dziś nadal mam bezpośredni – biznesowy kontakt z wykładowcami UE Poznań, którzy swoją wiedzą istotnie wspierają praktykę życia gospodarczego, w tym ubezpieczeniowego co jest ważnym elementem w przekazywaniu wiedzy studentom.

Polecam UE Poznań wszystkim, którzy pragną zdobyć solidne podstawy dla realizacji swoich wymarzonych profesji.

Waldemar Wojtkowiak, Członek Zarządu, CFO, TU Euler Hermes S.A.

W 2014 roku ukończyłam studia magisterskie na specjalności ubezpieczenia gospodarcze. Okres studiów wspominam bardzo pozytywnie, zarówno ze względu na zdobytą wiedzę jak i atmosferę, którą tworzą pracownicy Katedry Ubezpieczeń. Dzięki zaangażowaniu pracowników Katedry w różne inicjatywy studenckie miałam możliwość koordynować 2 projekty zarządzania ryzykiem, uczestniczyć w spotkaniach koła naukowego, a także brać udział w wielu konferencjach naukowych oraz, z rekomendacji Katedry, uczestniczyć w Akademii European Financial Congress 2015. Jeszcze w okresie studiów rozpoczęłam pracę w firmie brokerskiej, w której pracuję po dzień dzisiejszy. Po dwóch latach od ukończenia studiów magisterskich rozpoczęłam również w Katedrze Ubezpieczeń studia doktoranckie. Ze 100% pewnością mogę powiedzieć, że jak studiować ubezpieczenia to tylko tutaj.

Patrycja Mocek, Broker, Mentor SA Oddział Poznań

Kierunki pokrewne do kierunku finanse, audyt, inwestycje

Jakie uczelnie oferują kierunek finanse, audyt, inwestycje

W których miastach można studiować kierunek finanse, audyt, inwestycje

Komentarze (0)

brak komentarzy…

Zobacz również

Studia ekonomiczne w Białymstoku i na Podlasiu
Studia ekonomiczne w Białymstoku i na Podlasiu
Studia ekonomiczne w Gdańsku i na Pomorzu
Studia ekonomiczne w Gdańsku i na Pomorzu
Studia ekonomiczne w Katowicach i woj. śląskim
Studia ekonomiczne w Katowicach i woj. śląskim
Studia ekonomiczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia ekonomiczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia ekonomiczne w Krakowie i Małopolsce
Studia ekonomiczne w Krakowie i Małopolsce
Studia ekonomiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Studia ekonomiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Studia ekonomiczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia ekonomiczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia ekonomiczne w Opolu i woj. opolskim
Studia ekonomiczne w Opolu i woj. opolskim
Studia ekonomiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia ekonomiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia ekonomiczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia ekonomiczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia ekonomiczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia ekonomiczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia ekonomiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia ekonomiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia ekonomiczne w Warszawie i na Mazowszu
Studia ekonomiczne w Warszawie i na Mazowszu
Studia ekonomiczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia ekonomiczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia ekonomiczne w Łodzi i województwie łódzkim
Studia ekonomiczne w Łodzi i województwie łódzkim
Studia ekonomiczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
Studia ekonomiczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Politechnika Białostocka
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Kaliski
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Akademia Zamojska
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet Gdański
  • Politechnika Częstochowska
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Piotrkowska
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Lublinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Szczecinie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia we Wrocławiu
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Akademia Tarnowska
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Politechnika Łódzka
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie