Geodezja i kartografia w Olsztynie
Geodezja i kartografia – studia w Olsztynie
Studenci Geodezji i kartografii zaznajamiają się ze współczesnymi metodami badania i modelowania kształtu i własności fizycznych Ziemi, zasadami prowadzenia katastru nieruchomości. Uczą się numerycznego opracowywania i prezentacji wyników pomiarów geodezyjnych, satelitarnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych, wykonywania analiz przestrzennych z wykorzystaniem narzędzi GIS.
Poznają techniki określania i ewidencjonowania stanu własności nieruchomości, pozyskiwania danych dla systemów informacji przestrzennej i gospodarki nieruchomościami, projektowania rozwoju obszarów wiejskich, wykonywania map gospodarczych, zasadniczych, topograficznych i tematycznych a także geodezyjnej realizacji i obsługi inwestycji.
Geodezja i kartografia realizowana jest w Olsztynie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geodezja i kartografia – specjalności
Studenci na studiach pierwszego stopnia kształcą się w zakresach:
- geodezja i szacowanie nieruchomości
- geodezja i geomatyka.
Na drugim stopniu dostępne są:
- technologie satelitarne w geomatyce
- geodezja i technologie informatyczne
- geodesy and geoinformatics.
Geodezja i kartografia – przedmioty na studiach
W programie nauczania przewidziano m.in. kursy: geodezja, kartografia, fotogrametria i teledetekcja, systemy informacji przestrzennej, gospodarka nieruchomościami, podstawy budownictwa, ewidencja gruntów i budynków, elektroniczna technika pomiarowa, podstawy geodezji, elementy gleboznawstwa, rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodą, podstawy budownictwa, wielkoskalowe opracowania kartograficzne, geodezja z geomatyką, geodezja inżynieryjna, kartografia, planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, rachunek wyrównawczy, geodezja satelitarna, fotogrametria lotnicza.
Czym zajmuje się geodeta?
Geodeta w swojej pracy posługuje się nowoczesnymi narzędziami i instrumentami. Będą to choćby drony, skanery laserowe, sondy głębokości, okulary do wirtualnej rzeczywistości, georadary.
Najczęściej geodetę widzimy z urządzeniem, które przypomina aparat fotograficzny na statywie – to instrument służący do pomiaru gruntów.
Do innych zadań przedstawiciela tego zawodu należy podział nieruchomości, czyli wyznaczanie obrysu domu, który potem nanosi się na mapę. Zajmuje się on również sporządzaniem map, wyceną nieruchomości na podstawie pomiarów geodezyjnych czy wytyczaniem granic działki.
Geodezja i kartografia – rekrutacja w Olsztynie
Kandydaci na studia wskazują trzy przedmioty zdawane na maturze, wybrane spośród: chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka, język obcy.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geodezję i kartografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geodezja i kartografia – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować przykładowo w:
- przedsiębiorstwach i firmach geodezyjnych,
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej,
- przedsiębiorstwach działających w dziedzinie gospodarki nieruchomościami, inwestycji i nieruchomości,
- firmach konsultingowych i doradczych,
- firmach otoczenia biznesu,
- instytucjach zajmujących się zarządzaniem kryzysowym.
Czy warto studiować Geodezję i kartografię w Olsztynie?
Dowiedz się więcej o Wydziale Geoinżynierii w krótkim filmie:
Geodezja i kartografia – opinie
Absolwent kierunku po odbyciu stosownej praktyki zawodowej może przystąpić do egzaminu państwowego w celu uzyskania uprawnień zawodowych umożliwiających prowadzenie samodzielnej działalności w następujących zakresach:
- geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe,
- rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów),
- sporządzania dokumentacji do celów prawnych,
- geodezyjne pomiary podstawowe,
- geodezyjna obsługa inwestycji,
- geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych,
- redakcja map,
- fotogrametria,
- teledetekcja.
Po ukończeniu zakresu geodezja i szacowanie nieruchomości ma także prawo, po odbyciu stosownej praktyki zgodnie z obowiązującymi przepisami, przystąpić do egzaminu państwowego uzyskując uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geodezja i planowanie przestrzenne
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.