Inżynieria procesów przemysłowych
Kierunek Inżynieria procesów przemysłowych obejmuje zagadnienia w zakresie procesów wytwarzania i technik formowania wyrobów metalowych oraz inteligentnego projektowania linii technologicznych. Studenci poznają najnowocześniejsze procesy przemysłowe stosowane w gospodarce niskoemisyjnej, zapewniające obniżenie emisji substancji szkodliwych dla środowiska.
Zapoznają się z problematyką ochrony surowców, zwiększenia efektywności energetycznej, wykorzystania alternatywnych źródeł energii czy recyklingu produktów w świetle zasady „green deal” zgodnej z wymogami strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
Dla kogo studia na kierunku inżynieria procesów przemysłowych
Studia na kierunku Inżynieria procesów przemysłowych są odpowiednie dla osób o predyspozycjach ścisłych, kandydatów zainteresowanych nauką oo materiałach, tematyką przetwórstwa metali i stopów.
Program kształcenia na kierunku inżynieria procesów przemysłowych
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- materiały inżynierskie
- technologie wytwarzania materiałów inżynierskich
- fizyka metali
- termodynamika techniczna
- nauka o materiałach
- technika cieplna
- technologie metalurgiczne
- wymiana cieplna
- wstęp do wirtotechnologii
- metody badań materiałów
- gospodarka energetyczna procesów
- gospodarka odpadami/
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria procesów przemysłowych
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki na poziomie podstawowym oraz przedmiotów zdawanych na rozszerzeniu: jednego z grupy matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia oraz jednego z grupy matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia, język obcy (ewentualnie tytuł technika odpowiedniego kierunku).
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria procesów przemysłowych
Potencjalne miejsca pracy absolwentów kierunku:
- przedsiębiorstwa metalurgiczne i przetwórstwa metali oraz przemysły pokrewne,
- jednostki projektowe i doradcze oraz inne jednostki gospodarcze i administracyjne, w których wymagana jest wiedza techniczna,
- przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem, produkcją i eksploatacją urządzeń i instalacji dla realizacji procesów energetycznych,
- zakłady związane z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją nośników energii i użytkowaniem energii, w tym odnawialnych źródeł energii,
- biura projektowe,
- laboratoria badawcze i jednostki naukowe,
- jednostki administracji rządowej i samorządowej,
- niezależni konsultanci w zakresie oceny efektywności energetycznej obiektów, technologii i urządzeń,
- własna działalność gospodarcza w zakresie problematyki związanej z projektowaniem, budową, eksploatacją i remontami urządzeń i instalacji energetycznych.
Opinie o kierunku inżynieria procesów przemysłowych
Studia na kierunku Inżynieria Procesów Przemysłowych pozwolą na zdobycie wiedzy na temat technologii wytwarzania zaawansowanych produktów, która jest niezbędna dla dalszego rozwoju branży motoryzacyjnej, energetyki, lotnictwa i przemysłu kosmicznego, elektroniki, elektrotechniki i telekomunikacji, przemysłu chemicznego czy medycyny.
Są odpowiedzią na potrzeby rynku oraz prognozowane kierunki rozwoju krajowej i światowej gospodarki a także rosnący popyt na specjalistów inżynierów łączących wiedzę i umiejętności z zakresu najnowszych technologii.