Język niemiecki i komunikacja w biznesie
Kierunek język niemiecki i komunikacja w biznesie ma charakter praktyczny.
Studenci doskonalą znajomość dwóch języków obcych. Rozbudowany moduł języka biznesowego pozwala na zdobycie poszerzonych kompetencji komunikacyjnych.
Oprócz zajęć germanistycznych z zakresu języków specjalistycznych i komunikacji międzykulturowej w biznesie, kierunek gwarantuje studentom także udział w praktykach gospodarczo-biznesowych.
Absolwenci kierunku Język niemiecki i komunikacja w biznesie będą stanowili wyróżniającą się elitarną grupę dobrze wykształconych specjalistów, doskonale znających język niemiecki, a także posługujących się innym językiem nowożytnym (język angielski), mających dobrze wykształcone kompetencje interkulturowe i gotowych do dalszych studiów lub pracy zawodowej.
Dla kogo studia na kierunku język niemiecki i komunikacja w biznesie
Studia adresowane są do absolwentów studiów licencjackich znających język niemiecki na poziomie B2, zainteresowanych zdobyciem kompetencji w zakresie języka biznesowego.
To studia dla osób komunikatywnych, o predyspozycjach językowych, posiadających dobrą pamięć, swobodę wypowiedzi.
Program kształcenia na kierunku język niemiecki i komunikacja w biznesie
Program studiów składa się z kilku modułów:
- Moduł – Język kierunkowy obejmuje zajęcia z praktycznej nauki języka niemieckiego i prowadzi do uzyskania kompetencji językowych na poziomie C2. Ma na celu rozwijanie poprawności gramatycznej, składniowej i stylistycznej języka niemieckiego w wypowiedziach ustnych i pisemnych; ponadto ma służyć rozwijaniu wiedzy i leksyki w różnych zakresach tematycznych, np.: reklama, media, branża opakowaniowa, chemiczna, farmaceutyczna i parafarmaceutyczna, itd
- Moduł – język angielski w biznesie – studenci mają możliwość kontynuowania nauki języka angielskiego, przy czym szczególny nacisk kładziemy na język angielski specjalistyczny;
- Moduł - przygotowanie pracy magisterskiej – moduł ten obejmuje seminarium magisterskie polegające na indywidualnej pracy magistranta z promotorem, możliwa jest także współpraca i pozyskiwanie materiałów badawczych od firm oferujących studentom kierunku Język niemiecki i komunikacja w biznesie praktyki zawodowe;
- Moduł – specjalizacja – w skład tego modułu wchodzą języki specjalistyczne (ekonomia, prawo i administracja, technika), a także korespondencja handlowa oraz narzędzia informatyczne (tłumaczenie wspomagane komputerowo, pakiet MS Office, PowerPoint, Excel).
- Moduł – kompetencje społeczne – obejmujący przedmioty: dyplomacja i etyka w biznesie, komunikacja interkulturowa w biznesie, komunikacja interpersonalna, negocjacje interkulturowe w biznesie.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku język niemiecki i komunikacja w biznesie
Rekrutacja obejmuje:
- konkurs dyplomów ukończenia studiów wyższych
- rozmowę kwalifikacyjną w języku niemieckim dotyczącą dziedziny zainteresowań oraz motywacji kandydata.
Perspektywy pracy po kierunku język niemiecki i komunikacja w biznesie
Absolwenci kierunku posiadają kompetencje do pracy w obszarze biznesu oraz branży prawniczej.
Doskonała znajomość języka niemieckiego pozwala na zatrudnienie przykładowo w:
- przedsiębiorstwach zagranicznych
- administracji
- instytucjach kultury
- mediach
- biurach tłumaczeń
- wydawnictwach.