Językoznawstwo i zarządzanie informacją
Językoznawstwo to - jak sama nazwa wskazuje - nauka o teorii języka. Badaczy zajmujących się tą dziedziną nauki nazywa się lingwistami.
Nauka o informacji to dziedzina wiedzy obejmująca całokształt zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z działalnością informacyjną.
Językoznawstwo i zarządzanie informacjąi jest kierunkiem mieszanym, obejmującym zarówno przedmioty typowo humanistyczne (teoretyczno-językoznawcze), jak i bardziej ścisłe (informatyczno-matematyczne). W ramach specjalności poznaje się językoznawstwo stosowane, języki indoeuropejskie oraz nieindoeuropejskie.
Studenci uczą się metod i technik stosowanych w procesach informacyjnych. Kierunek przygotowuje do praktycznego wyszukiwania i tworzenia nowych źródeł informacji, udostępniania ich, a także do sporządzania informacji w innych językach lub ich tłumaczenia.
Dla kogo studia na kierunku językoznawstwo i zarządzanie informacją
Językoznawstwo to odpowiedni kierunek dla pasjonatów słowa pisanego i mediów. Powinny się nim zainteresować osoby z uzdolnieniami w kierunku przyswajania języków obcych (program językoznawstwa zazwyczaj oferuje naukę kilku języków).
Program kształcenia na kierunku językoznawstwo i zarządzanie informacją
Student językoznawstwa będzie miał możliwość zapoznać się z takimi zagadnieniami jak:
- wstęp do językoznawstwa
- podstawy programowania
- psycholingwistyka i akwizycja języka
- językoznawstwo typologiczne i porównawcze
- współczesne teorie lingwistyczne.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku językoznawstwo i zarządzanie informacją
Najwyżej punktowanym przedmiotem przy rekrutacji na kierunku językoznawstwo jest język obcy nowożytny. Kandydaci mogą też przedstawić wyniki egzaminu maturalnego z takich przedmiotów jak geografia, historia, język mniejszości narodowej, drugi język obcy nowożytny czy matematyka.
Perspektywy pracy po kierunku językoznawstwo i zarządzanie informacją
Absolwenci językoznawstwa mogą znaleźć zatrudnienie w organizacjach międzynarodowych, ośrodkach języków obcych, biurach tłumaczeń, organizacjach państwowych i pozarządowych. Po ukończeniu kursu pedagogicznego mogą podjąć pracę na stanowisku nauczyciela.
Opinie o kierunku językoznawstwo i zarządzanie informacją
„Językoznawstwo przygotowało mnie do pracy w zawodzie tłumaczki. Dzięki wiedzy wyniesionej ze studiów, przyswajanie nowych języków oraz sprawna praca z nimi przychodzą mi dużo łatwiej” - przekonuje absolwentka kierunku.