Krajoznawstwo i turystyka historyczna
Studia na kierunku Krajoznawstwo i turystyka historyczna mają charakter interdyscyplinarny, łączą bowiem elementy nauk historycznych, przyrodniczych i ekonomicznych. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu historii, historii sztuki, archeologii, geografii, czyli szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego.
Duży nacisk kładziony jest jednak również na zdobycie podstawowych kompetencji z zakresu ekonomii i zarządzania. Cel studiów na tym kierunku to przygotowanie absolwenta do pracy w charakterze organizatora, przewodnika i promotora turystycznego.
W ramach praktyk studenci mają okazję zdobyć cenne doświadczenia w obsłudze ruchu turystycznego i prowadzeniu imprez turystycznych.
Dla kogo studia na kierunku krajoznawstwo i turystyka historyczna
Studia adresowane są do humanistów, osób, które interesują się historią, archeologią, kulturoznawstwem, etnografią, geografią, pasjonatów turystki.
Program kształcenia na kierunku krajoznawstwo i turystyka historyczna
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- psychologia z elementami komunikacji interpersonalnej
- najdawniejsze dzieje Polski i Europy w świetle odkryć archeologicznych
- cywilizacja świata starożytnego
- cywilizacja czasów średniowiecza
- dziedzictwo kulturowe Pomorza
- turystyka religijna
- geografia turystyczna świata
- metodyka prowadzenia imprez turystycznych
- ekonomika turystyki
- ochrona przyrody i środowiska
- podstawy turystyki
- podstawy hotelarstwa
- podstawowe przepisy prawne w turystyce.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku krajoznawstwo i turystyka historyczna
Postępowanie kwalifikacyjne na studia I stopnia odbywa się w oparciu o konkurs świadectw. Przedmioty brane pod uwagę to:
- język polski
- język obcy do wyboru: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski
- jeden przedmiot do wyboru: historia, historia sztuki, WOS, geografia, filozofia, biologia, matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, język kaszubski, język łaciński i kultura antyczna.
Postępowania kwalifikacyjne na studia II stopnia odbywa się na podstawie konkursu ocen na dyplomie.
Perspektywy pracy po kierunku krajoznawstwo i turystyka historyczna
Absolwent tego kierunku to specjalista z zakresu krajoznawstwa i turystyki historycznej, który znajdzie zatrudnienie jako: organizator, przewodnik, promotor turystyczny. Jest przygotowany zarówno do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej o profilu turystycznym, jaki i pracy w agencjach krajowych i zagranicznych działających na rynku usług turystycznych, w biurach podróży, agencjach turystycznych, czy ośrodkach turystyczno-rekreacyjnych.
Opinie o kierunku krajoznawstwo i turystyka historyczna
„Zawsze pasjonowałam się historią, ale praca nauczyciela to nie dla mnie. Lubię podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi, dlatego wybrałam kierunek, który stanowi połączenie tego co lubię i czym się interesuję. Wiem, że po studiach jako przewodnik turystyczny, który ma wiedzę historyczną i posługuje się biegle językiem obcym nie będę miała problemu ze znalezieniem ciekawej pracy”
„Mieszkam na Pomorzu, chcę pracować w branży turystycznej, myślę o własnej działalności. Ten kierunek to dla mnie był najlepszy wybór. Mam humanistyczne zainteresowania, pasjonuję się historią i archeologią, ale praca w archiwum, albo szkolnictwie absolutnie mnie nie pociąga.”