Lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska
Studenci kierunku Lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska mają możliwość zdobywania doświadczenia, wyjazdów za granicę w ramach programu ERASMUS+, wymian studenckich czy odbywania praktyk i staży w międzynarodowych firmach.
Studia zapewniają wysoki poziom specjalistyczny potrzebny wielu firmom działającym na rynkach międzynarodowych. Zdobyte umiejętności pozwolą posługiwać się językiem niemieckim i językiem rosyjskim na poziomie C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Po studiach na UKW można uzyskać kwalifikacje tłumacza przysięgłego.
Mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia (magisterskich uzupełniających).
Dla kogo studia na kierunku lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska
Zachęcamy do studiowania lingwistyki niemiecko-rosyjskiej w nowej formule - także bez znajomości języka niemieckiego. Zreformowany program umożliwia podjęcie studiów na kierunku zarówno osobom, które nie uczyły się dotąd języka niemieckiego, jak i takim, które znają już ten język, nawet na poziomie średniozaawansowanym. Blisko 200 godzin kursu zintegrowanego, zaplanowanego na dwa semestry, umożliwi początkującym studentom opanowanie podstaw, zaawansowanym zaś - powtórzenie i utrwalenie posiadanych wiadomości.
Obojętnie, czy na maturze wybrałeś język niemiecki, czy inny język obcy, jeśli chcesz się nauczyć obu języków przewidzianych programem studiów lingwistycznych, zdecyduj się na te studia.
Program kształcenia na kierunku lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska
Praktyczna nauka języka niemieckiego:
- Konwersacje
- Pisanie z elementami ortografii i gramatyki
Praktyczna nauka języka rosyjskiego:
Konwersacje
Pisanie
Struktury
Translatoryka rosyjska
Translatoryka niemiecka
Tłumaczenie specjalistyczne
Językoznawstwo ogólne
Językoznawstwo stosowane
Lingworealioznawstwo
Analiza języka mediów
Leksykografia rosyjska
Metodologia badań językoznawczych
Metodologia badań kulturoznawczych
Komunikacja interkulturowa
Współczesna literatura niemiecka
Współczesna literatura rosyjska
Wielokulturowość i regionalizm Rosji
Kultura języka/Onomastyka
Wykład specjalizacyjny z zakresu językoznawstwa
Wykład specjalizacyjny z zakresu literaturoznawstwa
Wykład specjalizacyjny z zakresu kulturoznawstwa
Analiza tekstów literackich (niemiecki/rosyjski)
Seminarium dyplomowe
Ochrona własności intelektualnej
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska
Kandydaci z „nową maturą”, kandydaci z dyplomem matury międzynarodowej oraz kandydaci ze „starą maturą”:
Przyjęcie kandydatów na I rok studiów odbywać się będzie na podstawie rankingu średniej ocen (punktów) uzyskanej z części pisemnej na egzaminie maturalnym („nowa matura”, matura międzynarodowa) lub na egzaminie dojrzałości („stara matura”). Ocenom ze świadectwa
dojrzałości uwzględnianym w procesie kwalifikacji przyznaje się liczbę punktów wg § 3 Uchwały. Ocenom na dyplomie uwzględnianym w procesie kwalifikacji przyznaje się liczbę punktów zgodnie z zasadami zawartymi w §3 Uchwały.
Kandydaci z Dyplomem Międzynarodowej Matury (IB):
Liczba punktów rankingowych jest średnią arytmetyczną punktów przyznanych za oceny na dyplomie.
Perspektywy pracy po kierunku lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska
Po ukończeniu studiów absolwenci mogą pracować jako nauczyciele, po zdobyciu kwalifikacji nauczycielskich w ramach dodatkowego modułu nauczycielskiego (płatnego) oraz w placówkach dyplomatycznych, kulturalno-oświatowych, domach kultury, redakcjach czasopism, wydawnictwach, środkach masowego przekazu oraz w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka niemieckiego lub rosyjskiego, jak też kultury obszaru niemiecko- lub rosyjskojęzycznego.
Praca czeka także w firmach, które rozszerzają swoją działalność na rynki rozwijające się, do kontaktów z którymi potrzebna jest perfekcyjna znajomość ich języków.