Reżyseria filmowa
Kierunek Reżyseria Filmowa to intensywny kurs przygotowujący do zawodu reżysera i autora różnorodnych form filmowych.
Absolwent Kierunku jest gotowy do podjęcia pracy w branży audiowizualnej, może poświęcić się tworzeniu prostych, komercyjnych form filmowych, dokumentalnych, telewizyjnych czy reklamowych. Uczelnia dostarcza funkcjonalnych narzędzi użytecznych w zawodzie realizatora filmowego, pomaga również budować niezbędną bazę wiedzy teoretycznej potrzebnej reżyserowi.
W czasie kursu słuchacze tworzą etiudy filmowe, biorą udział w licznych zajęciach praktycznych i warsztatach. Uczestniczą w pracy na planach filmowych; pracują z aktorami, operatorami, scenografami, kostiumografami, dźwiękowcami, kompozytorami i producentami. Wykładowcami AMA są reżyserzy, operatorzy filmowi, aktorzy, technolodzy, teoretycy filmu i akademicy, związani m. in. z Katowicką Szkołą Filmową oraz Szkołą Filmową w Łodzi.
Dla kogo studia na kierunku reżyseria filmowa
Kandydat powinien charakteryzować się charyzmą, kreatywnością, umiejętnością pracy w zespole, cierpliwością, odpornością na stres.
Program kształcenia na kierunku reżyseria filmowa
Program kształcenia obejmuje podstawy realizacji filmu dokumentalnego i fabularnego, m. in. gramatyki języka filmowego i zasad realizacji scen fabularnych, podstaw inscenizacji, zasad montażowych, podstaw pracy z aktorem, realizacji mastershota oraz dialogowych scen montażowych. Studenci opanowują zasady stylu opowiadania i zdobywa fundamentalną wiedzę dotyczącą zawodu reżysera. Szczególny nacisk kładziony jest na wzajemne przenikanie się zawodów filmowych.
Kierunek dostarcza studentom wyrafinowanych narzędzi teoretycznych z zakresu estetyki i analizy filmowej, ale przede wszystkim wzbogaca ich warsztat poprzez wprowadzenie w takie zagadnienia, jak konstrukcja filmu i prowadzenie bohaterów oraz elementy poetyki obrazowej. Rozszerza również zakres wiedzy poza samo dzieło filmowe, dzięki podejmowanej na zajęciach problematyce nowoczesnych mediów i nowych form dystrybucji filmowej. Studenci nabywają profesjonalnych umiejętności, takich jak inscenizacja różnorodnych scen dialogowych, opisowych, wprowadzających i znaczeniowych; podejmowanie trafnych decyzji czy właściwe stosowanie środków artystycznych i technicznych, przy pogłębionej znajomości zasad operowania mową obrazu i dźwięku.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku reżyseria filmowa
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na Kierunek Reżyseria jest przystąpienie do egzaminu wstępnego w formie rozmowy rekrutacyjnej oraz wcześniejsze przysłanie prac z zakresu filmu, fotografii, sztuk plastycznych lub literatury, określających predyspozycje kandydata.
Perspektywy pracy po kierunku reżyseria filmowa
Absolwenci znajdą pracę w zawodach filmowych, tworzą filmy i programy, pracują w studiach filmowych i stacjach TV.