Rzeźba
Rzeźba to jedna z najważniejszych i najstarszych sztuk plastycznych.
Program studiów rzeźbiarskich obejmuje przede wszystkim zajęcia praktyczne z zagadnień przestrzennych. Jedną z ważniejszych poruszanych w trakcie nauczania kwestii jest kształtowanie bryły w relacji do otoczenia. Uwzględnione są również technologie cyfrowe (3D) i zagadnienia związane z projektowaniem.
Zależnie od uczelni, studenci kierunku mają do dyspozycji różnorakie zaplecze techniczne, takie jak odlewnia i pracownia metalu, pracownia drewna, kamienia, ceramiki czy konserwacji i rekonstrukcji rzeźby.
Ważnym ogniwem w programie dydaktycznym jest przygotowanie do współpracy w projektowaniu otoczenia w planie architektonicznym i urbanistycznym. Integralną częścią studiów są praktyki, warsztaty i plenery rzeźbiarskie oraz rysunkowo–malarskie.
Dla kogo studia na kierunku rzeźba
Kandydat na studia rzeźbiarskie musi posiadać talent plastyczny i zdolności manualne, nowatorskie spojrzenie na sztukę oraz kreatywność.
Program kształcenia na kierunku rzeźba
Program studiów rzeźbiarskich obejmuje zajęcia z takich zagadnień jak:
- pracownia podstaw rzeźby
- pracownia podstaw rysunku
- pracownia podstaw kompozycji przestrzennej
- anatomia
- perspektywa
- technologia rzeźby
- historia rzeźby.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku rzeźba
Jak to często bywa w przypadku uczelni artystycznych, kluczowy podczas rekrutacji jest egzamin wstępny, którego dokładne zasady określa każda uczelnia z osobna.
Perspektywy pracy po kierunku rzeźba
Absolwenci kierunku rzeźba są przygotowani do indywidualnej pracy twórczej. Mogą podjąć się nie tylko pracy typowo rzeźbiarskiej, ale i projektowania wnętrz, scenografii oraz modelowania 3D.