Soziokulturelle studien / socio-cultural studies
Studia na kierunku Soziokulturelle Studien / Socio-cultural studies to dwuletnie studia magisterskie na styku nauk społecznych i kulturoznawczych.
W ramach studiów analizie zostają poddane praktyki społeczne i całe społeczeństwa pod kątem ich kształtowania przez aspekty kulturowe. Przedmiotami badań są m. in. procesy migracyjne w globalnym społeczeństwie, współczesne kultury miejskie i ich przemiany czy kultury płci i seksualności.
Więcej o tym kierunku studiów przeczytasz na naszej stronie internetowej
Dla kogo studia na kierunku soziokulturelle studien / socio-cultural studies
Niniejszy kierunek studiów adresowany jest do absolwentów studiów socjologicznych i kulturoznawczych I stopnia, którzy pragną kontynuować edukację z naciskiem na kulturowy aspekt współczesnych społeczeństw (np. w dziedzinach socjologii kulturowej, antropologii kulturowej czy Urban i Gender Studies).
Program kształcenia na kierunku soziokulturelle studien / socio-cultural studies
Program studiów obejmuje:
Moduł centralny: „Theoretische Grundlagen von Kultur und Gesellschaft”
Dwa moduły obowiązkowe:
Z pięciu modułów należy wybrać dwa.
Do wyboru są: Migration, Ethnizität, Ethnozentrismus; Kulturelle Praktiken, Wissensordnungen, ästhetische Formationen; Urban Studies; Gender Studies und Queer Theory; Politik und Kultur.
Dwa moduły opcjonalne:
W ramach tych modułów można zdecydować się np. na zgłębienie treści modułu centralnego lub jednego z modułów obowiązkowych, dobranie trzeciego modułu obowiązkowego lub modułu z programu innego kierunku magisterskiego. Możliwe jest także przykładowo uczęszczanie na zajęcia z dziedziny prawa i/lub ekonomii oferowane przez pozostałe wydziały Viadriny.
Moduł badawczy:
W ramach tego modułu studenci prowadzą własne prace badawcze.
Nauka języków obcych/Umiejętności praktyczne
Moduł ten obejmuje np. rozwój znajomości języków obcych przez studentów czy praktyki zawodowe (1-3 miesięczne). Możliwe są różne kombinacje wybranych zajęć.
„Masterphase”
Ostatnia faza studiów obejmuje pracę magisterską oraz kolokwium końcowe.
Podwójny dyplom
W ramach studiów socjokulturowych II stopnia na Viadrinie możliwe jest także uzyskanie podwójnego niemiecko-francuskiego dyplomu ukończenia studiów. Tzw. double degree prowadzony jest we współpracy z uniwersytetem Paris 8 Vincennes-Saint-Denis.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku soziokulturelle studien / socio-cultural studies
- Ukończone studia I stopnia w wymiarze co najmniej 180 punktów ECTS, z czego przynajmniej 30 punktów ECTS powinno być uzyskanych z zakresu nauk społecznych (np. z antropologii czy socjologii kulturowej, socjologii, politologii czy geografii społecznej)
- Certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie UNIcert II względnie na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
- Certyfikat znajomości języka niemieckiego zgodnie z wytycznymi DSH-Prüfungsordnung Centrum Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.
Perspektywy pracy po kierunku soziokulturelle studien / socio-cultural studies
Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie m. in.:
- w zawodach akademickich i przy badaniach naukowych;
- w dziennikarstwie międzynarodowym i w mediach;
- w zakresie konsultingu międzynarodowego, badań społecznych oraz badań rynku;
- w państwowych/europejskich instytucjach;
- w międzynarodowych instytucjach kultury;
- w doradztwie politycznym;
- w zarządzaniu konfliktami;
- w doradztwie w zakresie polityki językowej, mniejszościowej czy integracji językowej migrantów.