Życie publiczne
Życie publiczne to świat, który nas otacza – więzi społeczne, decyzje polityczne i zależności gospodarcze. Wszyscy tkwimy w życiu publicznym, ale nie wszyscy je rozumiemy – zwłaszcza dzisiaj.
Kształcenie na kierunku Życie publiczne opiera się na innowacyjnym połączeniu psychologii społecznej, socjologii i nauk politycznych. Łączy wiedzę o człowieku, mechanizmach, które nim kierują, z szerszym kontekstem relacji społecznych, w których funkcjonują ludzie (rodzina, sąsiedztwo, region, państwo, kontynent, świat).
Studia dostarczają konkretnych narzędzi i umiejętności do diagnozy wyzwań napotykanych w świecie narastających kryzysów i napięć społecznych (pandemia, kryzys klimatyczny, wojna w Ukrainie, kryzys migracyjny). Kształtują kompetencje społeczne (współpraca w zespole, rozumienie siebie i innych, tolerancja na inność i różnorodność, zrównoważony i odpowiedzialny rozwój), które pozwolą ci działać w różnych organizacjach biznesowych i społecznych, na wielu płaszczyznach i poziomach, by zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.
Dla kogo studia na kierunku życie publiczne
Jeżeli interesują Cię relacje międzyludzkie, kwestie społeczne, zagadnienia psychologiczne w aspekcie lokalnym, regionalnym, globalnym - studia te mogą Cię zainteresować.
Program kształcenia na kierunku życie publiczne
W ramach studiów studenci będą nabywali wiedzę z takich obszarów jak:
- Moje życie publiczne
- Życie publiczne w mieście
- Życie publiczne w Polsce
- Życie publiczne w Europie
- Globalne życie publiczne
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku życie publiczne
Zasady naboru sprawdź bezpośrednio na Uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku życie publiczne
Dyplom z życia publicznego otworzy drogę do pracy we wszystkich trzech sektorach:
- administracji publicznej,
- prywatnym biznesie
- organizacjach społecznych.
Absolwenci będą mogli pracować jako badacze, początkujący menedżerowie i koordynatorzy projektów – w zależności od tego, co okaże się ich najsilniejszą stroną podczas studiów.