​Fizjoterapia w Białymstoku

Rolą fizjoterapeuty jest przywracanie i podtrzymywanie sprawności osób w różnym wieku, cierpiących na niewydolności narządu ruchu. Jednocześnie większa świadomość społeczeństwa w kwestii dbania o zdrowie i komfort życia powoduje, że częściej odwiedzamy gabinet fizjoterapeuty. Godziny spędzone przy komputerze powodują, że pomoc profesjonalnego masażysty bywa nieoceniona.

Jak wyglądają studia na fizjoterapii?

Jednolite studia trwają 5 lat. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje dyplom magistra i może przystąpić do Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego, którego pozytywne zdanie uprawnia do wykonywania zawodu.

Program studiów obejmuje przedmioty teoretyczne z zakresu anatomii, biologii medycznej, fizjologii, biochemii, biofizyki, biomechaniki, kinezjologii, psychologii oraz kierunkowe z zakresu kształcenia ruchowego i metodyki nauczania ruchu, kinezyterapii, terapii manualnej, fizykoterapii, masażu leczniczego, fizjoterapii ogólnej, podstaw fizjoterapii klinicznej, fizjoterapii klinicznej w dysfunkcjach narządu ruchu, fizjoterapii klinicznej w chorobach narządów wewnętrznych.

Perspektywy zawodowe po fizjoterapii

Absolwenci fizjoterapii pracują w placówkach służby zdrowia: szpitalach, przychodniach, gabinetach. Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu terapii manualnej, masażu zgłaszają kluby sportowe, fitness, ośrodki spa, odnowy biologicznej, sanatoria.

Gdzie w Białymstoku można studiować fizjoterapię?

Dwie uczelnie oferują ten kierunek studiów:

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu

Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych z jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, zdawanego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Rok studiów niestacjonarnych kosztuje 10000 zł.

Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku

Rok studiów kosztuje 8000 zł.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tym, kim jest fizjoterapeuta, przeczytajcie artykuł Kamila na blogu fizjoweb: