Dialog i doradztwo społeczne
Studia na kierunku Dialog i doradztwo społeczne łączą elementy różnych nauk humanistycznych. Głównym ich celem jest wykształcenie specjalistów zajmujących się szeroko pojętymi zagadnieniami społecznymi. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na kwestie związane z komunikacją interpersonalną oraz na umiejętności zarządzania i aktywizowania kapitału ludzkiego.
Osoby kończące dialog i doradztwo społeczne będą musiały wykazać się nietuzinkowymi zdolnościami w kontaktach z ludźmi i talentem szkoleniowym. Ich celem będzie bowiem rozwiązywanie skomplikowanych problemów społecznych, pobudzanie do działania jednostek i grup zagrożonych wypaleniem zawodowym lub też bezrobociem, czy wreszcie prowadzenie mediacji w sprawach cywilnych, karnych, itp.
Dostępne są specjalności:
- Mediacja i aktywizacja potencjału ludzkiego,
- Nauki o rodzinie.
Dla kogo studia na kierunku dialog i doradztwo społeczne
Dialog i doradztwo społeczne to studia dla osób, które interesuje świat międzyludzkich relacji. Kandydaci powinni wyróżniać się dużą empatią, łatwością nawiązywania kontaktu, komunikatywnością i ciekawością drugim człowiekiem.
Program kształcenia na kierunku dialog i doradztwo społeczne
Podczas studiów do najważniejszych przedmiotów wykładanych w trakcie studiów należą bez wątpienia: emisja głosu, sztuka argumentacji, psychologia społeczna, etyka w zawodzie trenera, coacha, doradcy, mediatora, socjologia komunikacji społecznej, itp.
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- Antropologia filozoficzna,
- Podstawy komunikacji interpersonalnej,
- Mediacje społeczne,
- Katolicka nauka o małżeństwie i rodzinie,
- Prawo rodzinne i opiekuńcze,
- Konflikty i ich rozwiązywanie,
- Trening umiejętności wychowawczych,
- Techniki twórczego myślenia w pracy grupowej,
- Problemy i dysfunkcje w życiu rodzinnym.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku dialog i doradztwo społeczne
Podczas rekrutacji punktowane będą trzy przedmioty wybrane spośród:
- język polski
- biologia
- filozofia
- historia
- informatyka
- język obcy
- język łaciński i kultura antyczna
- matematyka
- wiedza o społeczeństwie.
Perspektywy pracy po kierunku dialog i doradztwo społeczne
Perspektywy pracy po kierunku Dialog i doradztwo społeczne
Absolwenci będą w stanie podjąć pracę w instytucjach i organizacjach o charakterze społecznym, np. w poradniach, w urzędach, w szkołach, w organizacjach, w stowarzyszeniach, czy w fundacjach. Sprawdzą się, jako asystenci rodzinni, doradcy rodzinni czy tez mediatorzy.
Uzyskają uprawnienia do uczenia w szkołach przedmiotu "wychowanie do życia w rodzinie". Znajdą również zatrudnienie w roli trenerów, mediatorów oraz doradców public relations.
Opinie o kierunku dialog i doradztwo społeczne
Kierunek Dialog i doradztwo społeczne bazuje na chrześcijańskiej wizji człowieka i czerpie z jej bogatej tradycji. Studiowanie mają wpływ na kształtowaniem własnej osobowości. Program studiów umożliwia nabycia dobrych kompetencji mediacyjnych.