Dietetyka w Białymstoku
Dietetyka - studia
Skoro jesteśmy tym, co jemy, warto aby to, co spożywamy było zdrowe, dobrej jakości, pozbawione dodatków negatywnie oddziałujących na nasz organizm, a przede wszystkim dostosowane do stanu zdrowia, trybu życia, wieku.
Producenci żywności bombardują reklamami produktów, które mają zagwarantować niepowtarzalne doznania smakowe, dostarczyć niezbędne w codziennej diecie porcje witamin, dać siłę, energię na cały dzień. Jak nie zbłądzić w gąszczu produktów wysypujących się z półek sklepowych?
Po meandrach zdrowego żywienia przeprowadzą nas specjaliści w tym zakresie, czyli dietetycy.
Dietetykę w Białymstoku można studiować tylko w trybie stacjonarnym. Dostępne jest kształcenie zarówno na poziomie licencjackim (3 lata) jak i magisterskim (2 lata).
Czym zajmuje się dietetyk?
Dietetycy to bohaterowie drugiego planu w placówkach żywienia zbiorowego: stołówkach szkolnych, sanatoriach, szpitalach – to oni decydują, które produkty połączyć, aby tworzyły zdrowy, zbilansowany posiłek.
Dietetycy są autorami diet dedykowanych konkretnym osobom borykającym się z określonymi schorzeniami, cierpiącym na zaburzenia metaboliczne, immunologiczne, będących w trakcie leczenia czy odzyskujących kondycję po przebytym zabiegu, terapii. Zatrudniani są w przyszpitalnych poradniach metabolicznych, prywatnych gabinetach.
Również dietetycy będą ogromnym wsparciem w walce z nadwagą. Doradzą, jakie produkty eliminować, czym je zastępować, które bezpiecznie można ze sobą łączyć.
Jak więc widać, dobry dietetyk to z jednej strony specjalista z zakresu chemii, technologii żywienia i fizjologii człowieka, ale przede wszystkim psycholog. Jak trudno zmienić jakiekolwiek przyzwyczajenia, w tym żywieniowe wie każdy, kto choć raz próbował zrzucić kilka kilogramów, rozstać się z paleniem czy rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Dietetyk musi stawić czoła wszelkim słabościom pacjenta, zmotywować go do konsekwentnego realizowania planu żywieniowego, uświadomić, jakie znaczenie ma jakość i dobór produktów żywieniowych.
Dietetyka - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie nauczania to: anatomia, fizjologia, psychologia, biochemia ogólna i żywności, mikrobiologia, parazytologia, analiza i ocena jakości żywności, komunikowanie z pacjentem, żywienie noworodka, żywienie dzieci i młodzieży, żywienie w chorobach metabolicznych, chemia składników odżywczych, zdrowie psychiczne z elementami psychiatrii.
Studenci studiów licencjackich odbywają praktyki z technologii potraw, w szpitalu dziecięcym oraz szpitalu dla dorosłych, stacji sanitarno-epidemiologicznej, domu pomocy społecznej.
Dietetyka - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, zdawanego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dietetykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dietetyce
Absolwenci mogą pracować w:
- placówkach służby zdrowia
- poradniach diabetologicznych
- placówkach zajmujących się pacjentami z problemami psychosomatycznymi
- jednostkach żywienia zbiorowego
- firmach cateringowych
- szkołach
- przedszkolach
- żłobkach
- zakładach produkujących produkty spożywcze
Ile zarabia dietetyk?
Czy warto studiować Dietetykę?
Poznaj bliżej kierunek w Białymstoku:
Dietetyka - opinie
A jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, jak wyglądają studia na dietetyce, zajrzyjcie na blog Dietetyczne Fanaberie.
O swoich doświadczeniach na uczelni opowiada Agata:
***
Wiele kierunków studiów związanych jest z zagadnieniami dotyczącymi odżywiania, zdrowej diety, ekologicznego przygotowywania i przechowywania żywności. Może zainteresują Was studia:
Dietetyka i ekologiczna żywność
Technologia żywności i żywienie człowieka
Żywienie człowieka i dietoterapia
Żywienie człowieka i dietetyka
Żywienie człowieka i ocena żywności
Dietetics – studies in English
Sprawdź inne kierunki medyczne.
Przeczytaj o typach studiów medycznych.