Matematyka i ekonomia
Matematyka i ekonomia to studia międzyobszarowe, które dają szansę równoczesnego opanowania podstawowej wiedzy matematycznej oraz prawidłowości funkcjonowania współczesnej gospodarki. Przedmioty ekonomiczne dostarczą ciekawych i konkretnych problemów, których poznanie będzie dobrą motywacją do studiowania matematycznych pojęć i teorii.
Studia z matematyki i ekonomii prowadzone są przez dwa wydziały: Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Po ukończeniu trzech lat studiów międzyobszarowych można uzyskać dwa dyplomy licencjata (z matematyki i z ekonomii) lub jeden z nich, w zależności od wyboru ścieżki kształcenia.
Dla kogo studia na kierunku matematyka i ekonomia
To odpowiedni kierunek dla osób pracowitych, nie bojących się dużego nagromadzenia wiedzy i skomplikowanych przedmiotów, z predyspozycjami do przedmiotów ścisłych.
Program kształcenia na kierunku matematyka i ekonomia
Program studiów zawiera zarówno przedmioty ogólne, jak i te, z których można zrezygnować po II roku, jeśli wybierze się dyplom jedynie z ekonomii lub z matematyki.
Przykładowe przedmioty:
- matematyka elementarna
- algebra liniowa z geometrią
- analiza matematyczna
- wstęp do informatyki
- rachunek prawdopodobieństwa
- mikroekonomia
- makroekonomia
- rachunkowość
- statystyka
- analiza ekonomiczna
- podstawy organizacji i zarządzania
- prawo
- ekonometria
- polityka gospodarcza
- zrównoważony rozwój
- bankowość
- finanse publiczne
- finanse przedsiębiorstw.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku matematyka i ekonomia
Postępowanie rekrutacyjne wymaga przedstawienia jak najlepszego wyniku egzaminu maturalnego z matematyki oraz języka obcego.
Perspektywy pracy po kierunku matematyka i ekonomia
Wykształcenie matematyczno-ekonomiczne umożliwia uzyskanie stanowiska:
- analityka zjawisk ekonomicznych
- specjalisty w instytucjach finansowych, bankach, firmach ubezpieczeniowych
- specjalisty w przedsiębiorstwach w różnych sektorach gospodarki
- komentatora medialnego zjawisk i procesów gospodarczych
- specjalisty od opracowań statystycznych
- pracownika urzędu administracji państwowej lub samorządowej.
Opinie o kierunku matematyka i ekonomia
„Znam kogoś, kto studiuje ten kierunek na UMK. Zajęcia odbywają się na dwóch wydziałach (matematyki i ekonomii) - dosyć blisko siebie. Można podjechać tramwajem/busem (myślę, że to 1 albo 2 przystanki), ewentualnie przespacerować się.
Wiele osób może się zawieść ilością matematyki. Jednak jest to kierunek matematyka i ekonomia, więc jeżeli ktoś liczy, że będzie tam lekka matma w stylu rysowania wykresów popytu i podaży, to jest w błędzie - chociaż to pewnie też jest. Ze względu na możliwość uzyskania 2 dyplomów jest dosyć sporo zajęć, na pierwszym roku również programowanie w Pascalu (ale da się to podobno przeżyć)”.