Samorząd terytorialny i polityka regionalna
Studia na kierunku Samorząd terytorialny i polityka regionalna mają charakter interdyscyplinarny - obejmują przede wszystkim przedmioty z zakresu nauk prawnych oraz nauk o polityce i administracji. Jego studenci zdobywają wiedzę z różnych dziedzin prawa, administracji, nauk politycznych, ekonomii i zarządzania. Poznają mechanizmy działania aparatu państwowego oraz integracji z Unią Europejską. Dowiadują się, jakie są skuteczne działania w procesach programowania i realizowania polityki rozwoju społeczno-gospodarczego.
Program studiów zakłada odbycie praktyk, przede wszystkim w urzędach administracji publicznej, w wymiarze 160 godzin.
Celem kształcenia na studiach I stopnia jest pozyskanie wiedzy i umiejętności uwzględniających najnowsze osiągnięcia nauk administracyjno-prawnych i politologicznych, w tym zagadnienia e-Government, good governance oraz podstawy ekonomicznej analizy prawa.
Dla kogo studia na kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna
To kierunek odpowiedni dla osób chcących pracować dla dobra publicznego. Dla tych, którzy interesują się zagadnieniami prawa, ekonomii oraz rozwoju regionalnego.
Program kształcenia na kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna
Przykładowe przedmioty realizowane w ramach studiów z samorządu terytorialnego i polityki regionalnej:
- prawo administracyjne
- publiczne prawo gospodarcze
- demografia
- podstawy statystyki
- makroekonomia
- mikroekonomia
- nauka o administracji
- finanse jednostek samorządu terytorialnego
- techniki negocjacji i mediacji w administracji
- zamówienia publiczne
- rozwój lokalny i regionalny
- instytucje i źródła prawa UE
- podstawy finansów publicznych i prawa finansowego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna
Podczas rekrutacji na kierunek liczy się wynik zarówno z obowiązkowej części egzaminu maturalnego, jak i z dowolnego przedmiotu dodatkowego. Najwyżej punktowane przedmioty to język obcy oraz dowolny przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
Perspektywy pracy po kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna
Absolwent kierunku Samorząd terytorialny i polityka regionalna jest przygotowany do pracy urzędniczej w różnych rodzajach administracji publicznej, rządowej, samorządowej, organach partii politycznych, organizacjach gospodarczych, społecznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych.
Opinie o kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna
„W skrócie mówiąc, ten kierunek to połączenie politologii i administracji. Całkiem mi się podoba, tylko mikro i makroekonomia mnie nudzi”.
Patrycja, 20 lat, Warszawa