Sztuczna inteligencja i data science w Częstochowie
Sztuczna inteligencja i data science w Częstochowie
Studia są odpowiedzią na rosnącą potrzebę coraz większej liczby ekspertów znających techniki przetwarzania danych. Kształcenie obejmuje zagadnienia z obszaru analizy danych (analizę statystyczną, uczenie maszynowe, inteligencję obliczeniową, czy metody uczenia głębokiego) jak i różne metody dostępu do danych.
Studenci poznają najnowsze narzędzia przetwarzania danych, jak i rozwiązania aktualnie proponowane w światowej literaturze.
Studia realizowane są na poziomie drugiego stopnia.
Czym zajmuje się specjalista w zakresie sztucznej inteligencji?
Inżynier sztucznej inteligencji zajmuje się projektowaniem, tworzeniem i wdrażaniem zaawansowanych systemów komputerowych opartych na technikach SI, które mają za zadanie analizować dane, podejmować decyzje i rozwiązywać problemy w sposób inteligentny i efektywny.
Do jego zadań może należeć projektowanie algorytmów i modeli uczenia maszynowego, tworzenie oprogramowania i aplikacji, które wykorzystują te algorytmy do rozwiązywania konkretnych problemów, tworzenie systemów przetwarzania języka naturalnego, które umożliwiają komputerom analizę, rozumienie i generowanie ludzkiego języka.
Sztuczna inteligencja i data science – specjalności
Kandydaci mają do wyboru następujące specjalności:
- sztuczna inteligencja
- computation intelligence and data science (prowadzona w całości w języku angielskim).
Sztuczna inteligencja – przedmioty na studiach
W programie nauczania będą m.in.: algorytmy ewolucyjne i strategie przeszukiwań, klasyczne metody analizy danych, artificial neural networks, eksploracja danych – data mining, systemy rozmyte i przetwarzanie niepewności, metody przetwarzania języka naturalnego, inteligentne systemy uwierzytelniania, algorytmy sztucznej inteligencji w grach komputerowych, widzenie komputerowe i rozumienie obrazów, architektury obliczeniowe dla systemów sztucznej inteligencji, deep learning, nierelacyjne bazy danych i usługi integracyjne.
Sztuczna inteligencja – rekrutacja
Studia przewidziane są dla osób posiadających dyplom inżyniera.
Kandydatów obowiązuje konkurs dyplomów lub dodatkowo rozmowa kwalifikacyjna.
Szczegółowe zasady rekrutacji na podobne studia w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Sztuczna inteligencja – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą przykładowo pracować w:
- instytucjach finansowych,
- centrach badawczych,
- firmach przetwarzających wielkie zbiory danych (ang. Big Data).
Czy warto studiować sztuczną inteligencję?
Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko i ma ogromny potencjał do zmiany wielu dziedzin życia, w tym przemysłu, usług, medycyny, nauki czy edukacji. Studia w tym obszarze pozwalają na zrozumienie i wykorzystanie tego potencjału.
Sztuczna inteligencja – opinie
Studia związane z sztuczną inteligencją mogą być wartościowe dla osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, innowacjami i wyzwaniami naukowymi. Ta dynamicznie rozwijająca się dziedzina oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego i osobistego.
Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia, od automatyzacji procesów biznesowych, przez diagnostykę medyczną, po autonomiczne pojazdy.
Sztuczna inteligencja – zarobki po studiach
Według analiz ekspertów rynku pracy zatrudnieni na umowę o pracę mogą liczyć na zarobki rzędu 18-26 tys. zł brutto, a na umowie B2B 30-38 tys. zł netto.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Sztuczna inteligencja i uczelnie maszynowe
Sztuczna inteligencja w biznesie
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy wybranych kierunków technicznych.