Biotechnologia w Białymstoku
Biotechnologia - studia
Na tym kierunku poznasz współczesne metody biologii eksperymentalnej oraz chemicznych procesów technologicznych i biotechnologicznych. Studia przybliżą podstawowe zagadnienia biotechnologiczne istotne dla ochrony środowiska oraz przemysłu.
Studenci Biotechnologii uzyskują wiedzę niezbędną do wyjaśniania procesów i zjawisk zachodzących w przyrodzie i życiu codziennym. Uczą się wykorzystywać procesy biologiczne na skalę przemysłową. Możliwe jest to dzięki poznaniu zaawansowanej aparatury laboratoryjnej oraz technik stosowanych w biotechnologii surowców i produktów rolno-spożywczych.
W tym ośrodku akademickim Biotechnologię studiować można na inżynierskich studiach pierwszego stopnia oraz magisterskich studiach drugiego stopnia.
Biotechnologia w Białymstoku – specjalności
Na studiach drugiego stopnia wybrać można specjalność:
- biotechnologia w przetwórstwie rolno-spożywczym.
Biotechnologia - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów: chemia ogólna i nieorganiczna, biochemia, matematyka w biotechnologii, biologia komórki, biofizyka, mikrobiologia, metody badań strukturalnych, enzymologia, biologia molekularna, genetyka, modelowanie procesów biotechnologicznych, chemia związków naturalnych, mikrobiologia przemysłowa, mikrobiologiczne metody utylizacji odpadów.
Biotechnologia w Białymstoku – rekrutacja
Rekrutacja obejmuje przedmioty: język obcy, matematyka oraz fizyka. Dodatkowe punkty zdobyć można za egzaminy maturalne zdawane na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – praca po studiach
Absolwenci Biotechnologii mogą pracować przykładowo w:
- firmach biotechnologicznych
- firmach farmaceutycznych
- laboratoriach badawczych
- laboratoriach kontrolno-diagnostycznych
- przedsiębiorstwach branży chemicznej, spożywczej, biotechnologicznej
- instytutach naukowych.
Czy warto studiować Biotechnologię?
Posłuchajcie:
Biotechnologia - opinie
Biotechnologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną, w której dokonują się liczne odkrycia i postępy naukowe. Studiowanie biotechnologii pozwala być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i technologiami w dziedzinie biologii, genetyki, inżynierii genetycznej i bioinformatyki.
Studia z zakresu biotechnologii mogą być wartościowym wyborem dla osób zainteresowanych naukami przyrodniczymi, biologią, chemią, biochemią i inżynierią, oraz dla tych, którzy chcą rozwijać innowacyjne rozwiązania w dziedzinie biologii i medycyny.
Zarobki po Biotechnologii
Mediana zarobków biotechnologa wynosi nieco ponad 4400 zł brutto. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby z kilkuletnim stażem.
Okazuje się, że większe zarobki w dziedzinie biotechnologii uzyskują kobiety.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze