Chemia w Białymstoku
Chemia - studia
Kierunek przybliża zasady pracy w laboratorium, studenci uzyskują wiedzę chemiczną m.in. w zakresie metod oceny jakości produktów, analizy właściwości fizykochemicznych.
Na studiach chemicznych duży nacisk położony jest na zajęcia praktyczne, laboratoryjne, dlatego dobrze zatem sprawdzą się osoby cierpliwe, o zacięciu naukowych, duszy eksperymentatora.
W Białymstoku dostępny jest także kierunek Chemia kryminalistyczna i sądowa realizowany na poziomie drugiego stopnia. Studenci uzyskują wiedzę w zakresie analizy materiałów dowodowych, toksykologii, kryminologii, prawa karnego procesowego i dowodowego. Na kierunek rekrutować mogą absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunkach: chemia, chemia kryminalistyczna, chemia sądowa, technologia chemiczna, biologia, biologia sądowa, biotechnologia, nanotechnologia, analityka chemiczna, farmacja, chemia i toksykologia sądowa, analityka medyczna, ochrona środowiska, inżynieria materiałowa, fizyka, fizyka medyczna.
Chemia - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kierunkowych znajdą się: chemia teoretyczna, chemia stosowana i zarządzanie chemikaliami, podstawy krystalografii, metody spektroskopowe w analizie chemicznej, metody instrumentalne w analizie chemicznej, metrologia chemiczna, chemia materiałów. W grupie przedmiotów podstawowych będą: chemia ogólna, obliczenia chemiczne, matematyka, fizyka, pracownia fizyczna, metody statystyczne, chemia analityczna, chemia nieorganiczna, chemia organiczna, chemia fizyczna, biochemia.
Czym zajmuje się chemik?
Praca absolwentów chemii może dotyczyć wielu różnorodnych obszarów. Chemicy prowadzą badania naukowe w laboratoriach, badając nowe związki chemiczne, analizując ich strukturę i właściwości oraz badając ich zachowanie w różnych warunkach. Odpowiadają za procesy produkcyjne, badania nad optymalizacją i poprawą wydajności oraz kontrolę jakości produktów. Pracują nad identyfikacją nowych substancji leczniczych, badaniem ich działania na organizm i oceną ich bezpieczeństwa i skuteczności.
Chemia - specjalności
Na Chemii na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- analityka chemiczna
- synteza i analiza związków organicznych
- chemia bio- I makromolekularna.
Chemia w Białymstoku – rekrutacja
W postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brany jest jeden przedmiot, zdawany na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Chemię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Chemia w Białymstoku – perspektywy zawodowe
Najbardziej typowymi ścieżkami kariery po studiach chemicznych jest praca w:
- laboratoriach
- instytutach naukowych
- firmach farmaceutycznych
- szkolnictwie
- wydziałach policji
- firmach detektywistycznych
- laboratoriach kryminalistycznych
- laboratoriach celnych, badawczych, kontrolnych i diagnostycznych
- charakterze biegłego (po ukończeniu specjalistycznych szkoleń)
- firmach zajmujących się produkcją i handlem materiałami i urządzeniami analitycznymi.
Czy warto studiować Chemię?
Poznaj Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku:
Zarobki po Chemii
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków chemików to nieco ponad 4000 netto. To oznacza, że połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia mniej, a druga połowa więcej od wskazanej kwoty. Statystycznie 25% chemików zarabia więcej niż 5000 zł netto.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe