Biologia w Olsztynie
Biologia – studia w Olsztynie
Studia na kierunku Biologia przybliżają zjawiska i procesy przyrodnicze na różnych poziomach organizacji systemów biologicznych, różnorodność biologiczną na poziomie genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym.
Studenci poznają metody i techniki badawcze stosowane w biologii środowiskowej i molekularnej. Mogą także uzyskać wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela biologii.
Biologia realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Biologia w Olsztynie – specjalności
Studia pierwszego stopnia realizowane są w zakresach:
- biologia stosowana
- nauczanie biologii.
Na drugim stopniu można wybrać:
- biologia molekularna
- ekspertyzy przyrodnicze
- nauczanie biologii.
Biologia – przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się przedmioty podstawowe, kierunkowe oraz związane z zakresem kształcenia. Będą to przykładowo: fizykochemiczne podstawy życia, chemia ogólna i nieorganiczna, botanika ogólna, zoologia ogólna, taksonomia i różnorodność kręgowców/roślin, biofizyka, ekologia, mikrobiologia, biologia komórki, genetyka i podstawy genomiki, biologia molekularna, anatomia funkcjonalna człowieka, fizjologia roślin, różnorodność protistów i grzybów, ekologia krajobrazu, ewolucjonizm, ochrona środowiska, immunologia.
Czym zajmuje się biolog?
Biolog to specjalista zajmujący się badaniem organizmów żywych, ich strukturą, funkcjonowaniem, ewolucją, wzajemnymi relacjami oraz relacjami z otoczeniem. W obszarze jego zainteresowań może być prowadzenie eksperymentów i analiz laboratoryjnych w celu zrozumienia procesów biologicznych na poziomie komórkowym i molekularnym, badania nad chorobami, rozwój nowych terapii i leków, praca na rzecz ochrony gatunków zagrożonych i ich siedlisk.
W zależności od specjalizacji biolog może zajmować się badaniem dziedziczności i wariacji genetycznych w organizmach, analizą interakcji pomiędzy organizmami a ich środowiskiem, badaniem mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki, badaniem zwierząt, ich anatomii, zachowań, ekologii i ewolucji.
Biologia – rekrutacja w Olsztynie
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z trzech przedmiotów wybranych spośród: biologia, chemia, fizyka, język obcy nowożytny, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biologia – praca po studiach
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy przykładowo w:
- działach gospodarki związanych z wiedzą biologiczną,
- różnych typach laboratoriów,
- jednostkach badawczych,
- instytucjach i jednostkach administracji państwowej zajmujących się ochroną przyrody i środowiska, ekorozwojem, planowaniem przestrzennym, gospodarowaniem zasobami przyrody, monitoringiem środowiska,
- organizacjach pozarządowych (NGO),
- firmach zajmujących się edukacją przyrodniczą i ekologiczną
- szkolnictwie – po uzyskaniu odpowiednich uprawnień.
Czy warto studiować Biologię w Olsztynie?
Dowiedz się więcej o kształceniu na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMW:
Biologia – opinie o studiach
Wykształcenie biologiczne otwiera drzwi do różnych zawodów w takich dziedzinach jak medycyna, biotechnologia, ochrona środowiska, edukacja, przemysł farmaceutyczny i wiele innych.
Jeśli jesteś pasjonatem przyrody, organizmów żywych i procesów biologicznych, studia na Biologii będą z pewnością niezwykle satysfakcjonujące i inspirujące.
Zarobki po Biologii
Mediana wynagrodzenia na stanowisku biolog to ok. 5400 zł brutto. Staż pracy znacząco wpływa na wysokość zarobków.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki biologiczne:
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.