Dietetyka w Olsztynie
Dietetyka - studia
Do pracy w tym zawodzie przygotowują studia. Łączą zagadnienia z zakresu nauk medycznych, społecznych oraz chemii i technologii żywności. W przyszłej pracy potrzebna będzie nie tylko wiedza wyniesiona z sali wykładowej. Fantazja kulinarna, otwartość na nowe smaki, chęć eksperymentowania w kuchni pozwolą na nietuzinkowe podejście do zagadnień żywienia.
Istotną cechą przyszłego dietetyka będzie umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z klientem/pacjentem, empatia, wyrozumiałość. Będzie niejednokrotnie świadkiem chwil słabości związanych ze zmianą przyzwyczajeń żywieniowych.
Studia trwają sześć semestrów, kończą się dyplomu licencjata. Odbywają się w trybie stacjonarnym. Nie ma możliwości kontynuowania studiów na tym samym kierunku w Olsztynie. Osoby zainteresowane uzyskaniem dyplomu magistra mogą zdobyć wykształcenie w innych ośrodkach akademickich.
Czym zajmuje się dietetyk?
Podobno jesteśmy tym, co jemy. Skład wielu produktów spożywczych pozostawia wiele do życzenia. Jak nie pogubić się w ogromnie szerokiej ofercie producentów żywności? Które produkty łączyć, aby jeść zdrowo, zgodnie ze stanem zdrowia, trybem życia?
Na te wszystkie pytania odpowie dietetyk. Pomoże sporządzić indywidualną dietę. Określi wymagania dietetyczne dla osób cierpiących na konkretne schorzenia, będących w trakcie wycieńczającego leczenia.
Dietetyka - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów na dietetyce to: żywienie człowieka, dietetyka pediatryczna, technologia gastronomiczna, kliniczny zarys chorób, farmakologia i farmakoterapia żywieniowa oraz interakcja leków z żywnością, edukacja żywieniowa, prawo i ekonomika w ochronie zdrowia, analiza i ocena jakości żywności, zarządzanie bezpieczeństwem żywności, higiena i toksykologia żywności, technologia żywności i potraw, towaroznawstwo żywności, socjologia zdrowia i choroby, fizjologia człowieka, statystyka w dietetyce, ekologia i ochrona przyrody, opakowania, magazynowanie i transport żywności, wyposażenie techniczne w produkcji żywności, żywność niekonwencjonalna.
Dietetyka - rekrutacja
Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z trzech przedmiotów do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, język obcy, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dietetykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dietetyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dietetyce
Dietetycy pracują w:
- publicznych i niepublicznych zakładach służby zdrowia,
- poradniach diabetologicznych, metabolicznych,
- placówkach poradnictwa żywieniowego,
- stołówkach,
- restauracjach,
- firmach cateringowych,
- centrach sportowych
- klubach fitness
- siłowniach
- ośrodkach odnowy biologicznej
- spa
Absolwenci studiów mogą prowadzić własną działalność w zakresie doradztwa żywieniowego czy świadczenia usług gastronomicznych i cateringowych.
Czy warto studiować Dietetykę?
Ile zarabia dietetyk?
Dietetyka - opinie
Jeśli macie wątpliwości, czy to na pewno kierunek dla Was, zobaczcie, co o edukacji na dietetyce i perspektywach zawodowych opowiada studentka V roku, jednocześnie weganka:
***
Wiele kierunków studiów związanych jest z zagadnieniami dotyczącymi odżywiania, zdrowej diety, ekologicznego przygotowywania i przechowywania żywności. Może zainteresują Was studia:
Dietetyka i ekologiczna żywność
Technologia żywności i żywienie człowieka
Żywienie człowieka i dietoterapia
Żywienie człowieka i dietetyka
Żywienie człowieka i ocena żywności
Dietetics – studies in English
Sprawdź inne kierunki medyczne
Przeczytaj o typach studiów medycznych