Elektroradiologia w Białymstoku
Elektroradiologia – studia w Białymstoku
Elektroradiologia to kierunek studiów przygotowujący specjalistów do pracy w diagnostyce obrazowej, radioterapii, medycynie nuklearnej oraz technikach elektromedycznych. Studia te łączą wiedzę z zakresu fizyki, biologii i medycyny, dając umiejętności praktyczne w obsłudze zaawansowanego sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego.
Elektroradiologia realizowana jest w Białymstoku na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się elektroradiolog?
Specjalista z tego zakresu dobiera odpowiednie metody i techniki do wykonania badań rentgenowskich, tomografii komputerowej, izotopowych (scyntygraficznych), a także densytometrycznych kośćca, elektrokardiograficznych, spirometrycznych, elektroencefalograficznych, audiometrycznych.
Prowadzi dokumentację badań diagnostycznych, zabiegów terapeutycznych i materiałów niezbędnych do badań i zabiegów.
Wyznacza algorytmy obliczania dawki i optymalizacji leczenia w radioterapii.
Może zajmować się ochroną radiologiczną.
Elektroradiologia – przedmioty na studiach
Program nauczania obejmuje przedmioty m.in. z zakresu aparatury medycznej, diagnostyki elektromedycznej, medycyny nuklearnej, propedeutyki medycyny, radiobiologii i i ochrony radiologicznej, radiodiagnostyki ogólnej i klinicznej, radioterapii, ultrasonografii, diagnostyki elektromedycznej w chorobach wewnętrznych, diagnostyki elektromedycznej w pediatrii, czytania i analizy wyników badań obrazowych, neuroradiologii, radiologii zabiegowej, nowoczesnych technik diagnostycznych w radiologii, podstaw technik obrazowania, kardiologii z elementami kardiologii inwazyjnej, technik perfuzyjnych, elektroencefalografii, elektrokardiografii, epidemiologii nowotworów, onkologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, ochrony radiologicznej w radioterapii.
Elektroradiologia – rekrutacja w Białymstoku
Kandydaci wskazują jeden przedmiot zdawany na maturze, wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Elektroradiologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Elektroradiologia – praca po studiach
Absolwenci mogą być zatrudniani przykładowo w:
- pracowniach RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, ultrasonografii
- przy obsłudze urządzeń stosowanych w leczeniu nowotworów
- pracowniach badań z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych
- pracowniach badań EKG, EEG, EMG w diagnostyce kardiologicznej i neurologicznej
- instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem w zakresie promieniowania
- firmach produkujących i serwisujących sprzęt medyczny
- instytucjach naukowo-badawczych.
Czy warto studiować Elektroradiologię?
Diagnostyka obrazowa i radioterapia to dynamicznie rozwijające się dziedziny medycyny. Specjaliści w tego zakresu są poszukiwani w szpitalach i placówkach diagnostycznych. Przyszła praca z promieniowaniem wymaga jednocześnie dużej odpowiedzialności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Dowiedz się więcej o studiach w Białymstoku:
Elektroradiologia – opinie
Studia na Elektroradiologii są odpowiednie dla osób, które interesują się medycyną i technologią. Marzą o pracy w ochronie zdrowia, ale nie w charakterze lekarza.
Kandydaci powinni posiadać zdolności techniczne niezbędne do obsługi nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Istotne będą predyspozycje interpersonalne i chęć pracy z ludźmi, a także odpowiedzialność i restrykcyjne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej
Systemy diagnostyczne w medycynie
Chemia jądrowa i radiofarmaceutyki
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik