Filologia angielska w Toruniu
Filologia - studia
Filologia to propozycja na pewno dla humanistów. Tomy lektur do przeczytania, studiowanie historii i poznawanie kultury krajów angielskiego obszaru językowego to wyzwanie dla miłośników takiej tematyki. Co prawda szczegółowe zgłębianie struktur gramatycznych, zawiłości językowych, słownictwa i słowotwórstwa, analizowanie zmian w języku na przestrzeni wieków wymagają również predyspozycji analitycznych, umiejętności logicznego, niemal matematycznego myślenia.
Można wybrać kształcenie na poziomie pierwszego lub drugiego stopnia.
Filologia angielska - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty kształcenia w programie studiów na Filologii angielskiej: British literature, American literature, Introduction to literary theory, Britishculture, American culture, Descriptive grammar of English, Contrastive grammar, Introduction to linguistics, Language acquisition, Practical English, Academic writing, Phonetics.
Filologia angielska - rekrutacja
Rekrutacja na studia filologię angielską odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z części pisemnej z języka polskiego (dowolny poziom) oraz języka angielskiego, zdawanego na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji również na inne filologie możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia angielska - specjalizacje
W przypadku studiów magisterskich na anglistyce studenci mają do wyboru następujące specjalności:
- translatoryka
- edytorstwo tekstów anglojęzycznych
- język-kultura-literatura.
Absolwenci studiów I stopnia filologii angielskiej mogą kontynuować kształcenie na Wydziale na studiach magisterskich, na specjalności translatoryka.
Praca po Filologii
Filolodzy wiążą swoją przyszłość zawodową z nauczaniem języka (w szkołach podstawowych, średnich, językowych, na lektoratach). Doskonała znajomość języka (poziom C1 po studiach licencjackich i poziom C2 po studiach magisterskich według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) połączona z dodatkowymi kwalifikacjami pozwala na podjęcie pracy w branży turystycznej, biznesie czy administracji.
Ukończenie specjalizacji związanej z translatoryką przygotowuje do pracy tłumacza (w tym również tłumacza przysięgłego po zdaniu egzaminu państwowego i spełnieniu wymogów przewidzianych przez ustawę o zawodzie tłumacza przysięgłego).
Absolwenci pracują w:
- wydawnictwach
- instytucjach kultury
- biurach podróży
- biznesie.
Ile zarabia filolog?
Wynagrodzenie osób, które ukończyły studia filologiczne zależy od miejsca zatrudnienia. Zupełnie inne zarobki otrzyma nauczyciel w szkole średniej, a inne osoba pracująca jako tłumacz w korporacji czy asystent biegle posługujący się określonym językiem obcym. Mediana zarobków tłumacza wynosi ok. 6000 zł. To też wartość uśredniona. Konkretne wynagrodzenie zależeć będzie od zaawansowania tłumaczenia, jego formy (ustne, pisemne, symultaniczne). Filolog zatrudniony tam, gdzie wymagana jest znajomość danego języka obcego będzie otrzymywał pensję zgodnie z zarobkami w branży oraz zajmowanym stanowiskiem.
Czy warto studiować filologię?
Filologia - opinie
Przeczytajcie, jak przetrwać na filologii, biorąc pod uwagę, że studia to nie kurs języka obcego: http://ladysherlockiansbooks.blogspot.com/2011/09/...
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: