Filologia polska nauczycielska
Celem studiów I stopnia na kierunku Filologia polska nauczycielska jest przygotowanie studenta do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego w szkole podstawowej. Ukończenie studiów II stopnia uprawnia do podjęcia pracy nauczyciela w szkołach: ogólnokształcących, technikach, szkołach branżowych i polonijnych, a także pracownika jednostek edukacyjnych w ośrodkach kultury. Studia dostarczają specjalistycznej wiedzy z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, a także wyposażają w wiedzę i umiejętności w zakresie pedagogiki, psychologii i dydaktyki przedmiotowej. Student ma również możliwość zaznajomienia się z podstawami prawa oświatowego, niezbędnymi do prawidłowego realizowania działań edukacyjnych oraz z przepisami prawa dotyczącymi własności intelektualnej.
Są to studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku filologia polska nauczycielska
To kierunek studiów dla humanistów, interesujących się nie tylko literaturą, ale także kulturą i sztuką. To propozycja dla osób, które swoją ścieżkę zawodową pragną realizować w szkolnictwie.
Studia II stopnia są adresowane do absolwentów z dyplomem ukończenia studiów I stopnia uzyskanym na kierunku humanistycznym lub teologicznym, a także kierunku w zakresie: bibliologii i informatologii, nauk o rodzinie oraz nauk o zarządzaniu.
Program kształcenia na kierunku filologia polska nauczycielska
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- literatura staropolska
- poetyka z elementami teorii literatury
- gramatyka opisowa języka polskiego
- historia Polski
- język łaciński
- pedagogika dla nauczycieli polonistów
- pedagogika dla nauczycieli polonistów
- diagnostyka edukacyjna
- historia literatury polskiej 1918-1945
- kultura języka
- literatura oświecenia
- literatura romantyzmu
- poetyka z elementami teorii literatury
- dydaktyka języka polskiego w szkole podstawowej
- literatura dziecięca i młodzieżowa
- analiza dzieła literackiego
- warsztaty sprawności językowej
- historia literatury polskiej 1945-1989
- literatura Pozytywizmu
- historia filozofii
- pragmatyka zawodu nauczyciela polonisty
- literatura Młodej Polski
- emisja głosu i kultura wystąpień publicznych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia polska nauczycielska
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia I stopnia to:
- język polski,
- przedmiot do wyboru: historia, język angielski, język francuski, język hiszpański, język łaciński i kultura antyczna, język niemiecki, język rosyjski, język włoski.
Rekrutacja na studia II stopnia odbywa się w oparciu o średnią ze studiów, dodatkowym kryterium jest posiadanie przez kandydata częściowych uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela uzyskanych na studiach I stopnia.
Szczegółowe zasady rekrutacji można znaleźć na stronie uczelni prowadzącej kierunek.
Perspektywy pracy po kierunku filologia polska nauczycielska
Absolwent tego kierunku jest przygotowany do kształcenia młodzieży szkolnej w zakresie literatury, języka i kultury polskiej. Studia dają jednak możliwości nie tylko realizowania się w zawodzie nauczyciela. Absolwent znajdzie również zatrudnienie w instytucjach, które potrzebują dobrze wykształconych filologów, pracowników mających umiejętność tworzenia, edytowania i korekty tekstów oraz poprawnego posługiwania się językiem polskim. Takie oczekiwania mają m.in. pracodawcy z zakresu mediów, reklamy, public relations, kultury, administracji, polityki.