Geoinformatyka w Olsztynie
Geoinformatyka - studia
Geoinformatyka to kierunek odpowiedni dla miłośników geografii, nauk o Ziemi, ale też posiadających predyspozycje ścisłe, swobodę poruszania się w świecie algorytmów, programów komputerowych, zapisów numerycznych. Cenna będzie otwartość na nowinki technologiczne, niestandardowe podejście do rozwiązywanych problemów.
Studia trwają 7 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera.
Obejmują zagadnienia z zakresu geodezji i kartografii, informatyki, programowania oraz szeroko rozumianych nauk geoinformacyjnych. Studenci uczą się posługiwania nowoczesnymi technikami służącymi do pomiarów geodezyjnych, tworzenia modeli przestrzennych, analizy danych.
Geoinformatyka - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia kierunkowego znajdują się m.in.: geodezja, geomatyka, kartografia, programowanie, bazy danych, grafika komputerowa, infrastruktura informacji przestrzennej, podstawy opracowania obserwacji, elektroniczna technika pomiarowa, modelowanie informacji o budynkach (CAD/BIM), geowizualizacja, systemy informacji przestrzennej, gospodarka nieruchomościami, ewidencja gruntów i budynków, systemy informacyjne do prowadzenia katastru nieruchomości.
Czym zajmuje się geoinformatyk?
W obszarze zadań geoinformatyka znajduje się gromadzenie, analiza, przetwarzanie, interpretacja i wizualizacja danych geoprzestrzennych. Tworzy on m.in. mapy, opracowuje aplikacje i usługi do nawigacji, lokalizacji i zarządzania trasami. Bazując na danych z satelitów i innych źródeł dokonuje analizy zmian w środowisku, przeprowadza monitoring rolnictwa, ocenę obszarów leśnych, zmian klimatycznych itp., przewiduje i analizuje zagrożenia naturalne, takie jak powodzie, pożary czy trzęsienia ziemi.
Geoinformatyka - specjalności
W ramach kierunku dostępna jest specjalność:
- zdalne systemy pomiarowe.
Kładzie ona nacisk na zastosowanie informatyki w geodezji w zakresie projektowania, programowania i obsługi baz danych, modelowania 3D, analizy GIS, teledetekcji satelitarnych, obsługi bezzałogowych statków powietrznych, skaningu laserowego, fotogrametrii, pomiarów batymetrycznych i georadarowych.
Geoinformatyka - opinie
Poznaj bliżej studia na Geoinformatyce w Olsztynie:
Geoinformatyka w Olsztynie – rekrutacja
Kandydatów na UW-M obowiązują trzy przedmioty wybrane spośród: chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy lub matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geoinformatykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geoinformatyka – perspektywy pracy
Absolwenci pracują w:
- firmach geoinformatycznych
- przedsiębiorstwach geodezyjnych
- jednostkach administracji
- instytucjach związanych z pozyskiwaniem danych oraz zarządzaniem nimi
- bankowości
- turystyce
- sektorze bezpieczeństwa
- instytucjach planowania przestrzennego.
Czy warto studiować Geoinformatykę?
Fascynują Cię nowoczesne technologie wykorzystywane w zakresie m.in. geolokalizacji? Masz predyspozycje techniczne, niestraszny Ci język programowania i praca z ogromnymi ilościami geo- i hydrodanych? Interesuje Cię nowatorskie podejście do nauki o Ziemi, przeniesienie wiedzy geograficznej do rzeczywistości wirtualnej, budowanie modeli numerycznych, wizualizowanie przestrzeni? Takie możliwości dają studia na kierunku Geoinformatyka.
***
Może zainteresują Was inne kierunki łączące zagadnienia geografii, lokalizacji satelitarnej i informatyki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Geoinformatyka i techniki satelitarne
Geoinformatyka i geologia środowiska
Poznaj inne kierunki geograficzno-przyrodnicze
Dowiedz się o studiach geograficzno-przyrodniczych