Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
Kierunek Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo stworzono dla osób interesujących się komunikacją medialną, zarządzaniem, przekazywaniem informacji oraz literaturą.
Przedmiotem studiów są zjawiska komunikacji piśmienniczej, realizowanej za pośrednictwem tradycyjnych i nowych mediów: książek, czasopism, dokumentów elektronicznych i elektronicznych narzędzi informacji. Teoretyczne podstawy kształcenia stanowią: nauka o książce (bibliologia), bibliotekoznawstwo, nauka o informacji naukowej.
Program obejmuje również szereg przedmiotów ogólnokształcących, takich jak literatura polska i powszechna, naukoznawstwo, wiedza o kulturze, logika. Studenci kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo przyswajają wiedzę dotyczącą źródeł informacji, procesów informacyjnych, zakresu informacji naukowe. Poznają metody i techniki w procesach informacyjnych. Zdobywają umiejętności sprawnego wyszukiwania, selekcji i oceny jakości informacji oraz tworzenia informacji (w tym bibliotecznych narzędzi informacji o zbiorach, serwisów internetowych, baz danych). Poznają metody pracy z czytelnikami oraz promocji działalności bibliotecznej. Zaznajamiają się z prawem autorskim, bibliotecznym i informacyjnym.
Realizowane praktyki zawodowe umożliwiają zdobycie umiejętności niezbędnych do pracy w działalności bibliotecznej i szeroko rozumianych usługach informacyjnych.
Kierunek informacja naukowa i bibliotekoznawstwo jest stworzony dla osób interesujących się komunikacją medialną, zarządzaniem, przekazywaniem informacji oraz literaturą. Idealnym kandydatem na studenta jest humanista z postawą prospołeczną, który łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi.
Przykładowe specjalności oferowane na kierunku studiów:
- infobrokerstwo
- bibliotekarstwo szkolne
- nauczycielska.
Dla kogo studia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
Najlepszym kandydatem na informację naukową i bibliotekoznawstwo będzie humanista z postawą prospołeczną, łatwo nawiązujący kontakt z ludźmi, a dodatkowo zafascynowany połączeniem dwóch światów - tradycyjnego (książka) i cyfrowego (komputer). Wybór tego kierunku powinny brać pod uwagę także osoby, które w przyszłości chciałyby podjąć spokojną pracę w ciszy i skupieniu.
Program kształcenia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
Wybrane przedmioty na studiach z informacji naukowej i bibliotekoznawstwa:
- projekty internetowe z elementami SEO – warsztaty
- architektura informacji
- język angielski specjalistyczny
- ochrona własności intelektualnej w sieci
- informacja w zasobach Open-Access – warsztaty
- nowe technologie informatyczne w dydaktyce – warsztaty
- projektowanie szkolnej przestrzeni informacyjnej
- arkusze kalkulacyjne – warsztaty
- opracowanie dokumentów elektronicznych
- zautomatyzowane systemy biblioteczne
- wizualizacja danych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
Większość uczelni nie precyzuje konkretnych przedmiotów, mających znaczenie podczas rekrutacji. Liczy się wysoki wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka obcego oraz dowolnego innego przedmiotu.
Wybierając konkretną uczelnię należy sprawdzać szczegółowe wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku.
Perspektywy pracy po kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
Absolwenci kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo mogą znaleźć pracę w:
- bibliotekach oraz ośrodkach kultury
- wydawnictwach tradycyjnych i internetowych
- firmach infobrokerskich
- centrach informacji (np. biznesowej, turystycznej, prawnej, medycznej)
- instytucjach związanych z przetwarzaniem danych.
Specjalność bibliotekarstwo szkolne daje przygotowanie pedagogiczne i uprawnia do pracy na stanowisku nauczyciela bibliotekarza w bibliotekach szkolnych.
Infobroker może być zatrudniony w administracji państwowej, firmach doradczych, marketingowych i public relations. Brokerzy informacji coraz częściej pracują w różnego rodzaju instytucjach, fundacjach, stowarzyszeniach i prywatnych przedsiębiorstwach, gdzie informacja odgrywa ważną rolę, mimo że firmy te nie są określane jako infobrokerskie.
Opinie o kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
„Sam zdecydujesz, czy po informacji naukowej i bibliotekoznawstwie postawisz na spokojną pracę w bibliotece, na kreowanie informacji w wydawnictwie, czy na dynamiczny, lepiej opłacany zawód infobrokera”.
Piotr Kwaśnicki, Lublin, 26 lat