Inżynieria środowiska w Olsztynie
Inżynieria środowiska – studia w Olsztynie
Studia na Inżynierii środowiska obejmują wiedzę z zakresu technologii gospodarki komunalnej, odnawialnych źródeł energii czy inżynierii sanitarnej i wodnej. Studenci uczą się projektowania, wykonania i eksploatacji m.in. urządzeń infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, c.o., wentylacji i klimatyzacji, a także wszystkich innych urządzeń związanych z zaopatrywaniem w wodę, uzdatnianiem jej i oczyszczaniem.
Zdobywają kompetencje w obszarze zarządzania zasobami, przeciwdziałania zagrożeniom środowiska, skutecznej ochrony przeciwpowodziowej.
Kierunek dostępny jest w Olsztynie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – specjalności
Studia pierwszego stopnia realizowane są w zakresach:
- inżynieria komunalna
- inżynieria środowiska - w języku angielskim.
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- biotechnologia - w języku angielskim
- inżynieria procesowa i ochrona środowiska - w języku angielskim
- inżynieria sanitarna i wodna
- biotechnologia środowiskowa - w języku angielskim.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Absolwent kierunku zależnie od specjalizacji jest przygotowany do zadań eksploatacyjnych, pomiarów diagnostycznych oraz kontroli jakości stosowanych technologii i urządzeń związanych z inżynierią ochrony środowiska. Może zajmować się projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją instalacji budowlanych, systemów wentylacji i klimatyzacji, urządzeń i obiektów do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, odprowadzania i oczyszczania ścieków, unieszkodliwiania odpadów, uzyskiwania energii z alternatywnych źródeł.
Może być odpowiedzialny za zarządzanie gospodarką wodną na różnych szczeblach decyzyjnych, w tym programowanie i planowanie jej obiektów, projektowanie przedsięwzięć i budowli hydrotechnicznych, realizację procesu inwestycyjnego obiektów hydrotechnicznych służących retencji, ujmowaniu i przesyłaniu wody, ochrony przed powodzią.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: biologia i ekologia, hydrologia i nauki o Ziemi, ochrona środowiska, budownictwo, materiałoznawstwo, mechanika i wytrzymałość materiałów, gospodarka wodna, ochrona powietrza, unieszkodliwianie odpadów komunalnych, kanalizacja, technologie ścieków, wodociągi, instalacje wodno-kanalizacyjne, gospodarka wodno-ściekowa w przemyśle, ogrzewnictwo, sieci i instalacje gazowe, technologia wody, wentylacja i klimatyzacja, również przedmioty specjalnościowe.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Olsztynie
Kandydaci na studia wskazują trzy przedmioty zdawane na maturze wybrane spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Ukończenie kierunku pozwala na podjęcie pracy przykładowo w:
- firmach budowalno-instalacyjnych
- biurach projektów
- branżowych firmach handlowych
- przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej (energetyka cieplna, dostawa gazu, zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, unieszkodliwianie odpadów)
- służbach eksploatacyjnych i technicznych zakładów przemysłowych
- organach administracji państwowej i samorządowej
- służbach nadzoru sanitarnego i ochrony środowiska.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
Absolwenci kierunku mogą ubiegać się o uprawnienia w zakresie opracowań hydrologicznych oraz o uprawnienia budowlane w specjalnościach: instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych (do wykonawstwa lub projektowania bez ograniczeń) i konstrukcyjno-budowlanej (w ograniczonym zakresie).
Inżynieria środowiska - opinie
Inżynieria środowiska to kierunek odpowiedni dla kandydatów posiadających zainteresowania i predyspozycje techniczne.
Dowiedz się więcej o studiach na Inżynierii środowiska w Olsztynie:
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych