Kryminologia w Olsztynie
Kryminologia – studia w Olsztynie
Studia na Kryminologii łączą zagadnienia z prawa, psychologii, socjologii, psychiatrii i medycyny. Obejmują przede wszystkim wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, rozpoznawania przejawów przestępczości oraz zagrożeń, a przede wszystkim tworzenia sposobów zapobiegania im.
Studenci poznają mechanizmy, które prowadzą do popełniania samobójstw oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku. Uczą się stosować narzędzia przydatne w typowaniu i zatrzymywaniu przestępców.
Kryminologia realizowana jest w Olsztynie na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Kryminologia – przedmioty na studiach
Program nauczania obejmuje m.in. takie kursy: etyka prawnicza, wstęp do psychologii, prawoznawstwo, kontrola przestępczości, patologie społeczne, teorie kryminologiczne, metodologia badań kryminologicznych, prawo karne, postępowanie karne, medycyna sądowa, prawo rodzinne i nieletnich, ochrona ofiar przestępstw, polityka kryminalna, prawo karne skarbowe, resocjalizacja, przestępczość białych kołnierzyków, wiktymologia, suicydologia, prawo wykroczeń, podstawy psychiatrii sądowej, psychologia kryminalna, fenomenologia kryminalna, czynności operacyjno-rozpoznawcze, podstawy identyfikacji kryminalistycznej, cyberprzestępczość.
Czym zajmuje się kryminolog?
Kryminolog to specjalista zajmujący się badaniem zjawisk przestępczości oraz analizą przyczyn, które prowadzą do łamania prawa. Jego praca koncentruje się na zrozumieniu, zapobieganiu i kontrolowaniu przestępstw. Na podstawie cech ofiar, miejsca przestępstwa i okoliczności, kryminolog tworzy profil przestępcy, co jest pomocne w jego identyfikacji. Wykorzystuje przy tym narzędzia z psychologii sądowej i behawioralnej.
Kryminolodzy gromadzą i analizują dane dotyczące przestępczości, aby zidentyfikować trendy i wzorce. Współpracują z organami ścigania, instytucjami rządowymi i organizacjami społecznymi w celu opracowywania strategii zapobiegających przestępczości.
Kryminologia – rekrutacja w Olsztynie
Kandydaci wskazują trzy przedmioty zdawane na maturze, wybrane spośród: geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kryminologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki społeczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kryminologia – praca po studiach
Absolwenci są przygotowani do pracy przykładowo w:
- Policji
- Straży Miejskiej
- Służbie Więziennej
- Służbie Celno-Skarbowej
- Inspekcji Transportu Drogowego
- prywatnych firmach związanych z ochroną osób i mienia
- firmach detektywistycznych
- jednostkach zarządzania kryzysowego.
Czy warto studiować Kryminologię?
Wiedza z zakresu kryminologii daje możliwość realnego wpływu na poprawę bezpieczeństwa i redukcję przestępczości. Może być to satysfakcjonujące, zwłaszcza jeśli chcesz pracować w sektorze publicznym, gdzie wyniki pracy mają bezpośredni wpływ na życie ludzi.
Zapotrzebowanie na ekspertów od kryminologii i analizy przestępczości wzrasta, szczególnie w sektorze prywatnym (ochrona danych, cyberbezpieczeństwo) i w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem publicznym oraz w sądownictwie.
Kryminologia – opinie
Studenci kryminologii poznają trudne aspekty przestępczości, w tym zagadnienia związane z przemocą, nadużyciami czy innymi przestępstwami, co może być obciążające emocjonalnie.
Praca kryminologa może być obarczona dużą odpowiedzialnością, zwłaszcza jeśli obejmuje analizę dowodów, profilowanie przestępców lub doradztwo dla organów ścigania.
***
Podobne kompetencje uzyskać można na kierunkach zbliżonych do Kryminologii:
Profilaktyka społeczna i resocjalizacja
Zobacz inne kierunki społeczne
Dowiedz się więcej o studiach społecznych
Fot. Freepik