Logopedia z neurodydaktyką
Studia licencjackie na kierunku Logopedia z neurodydaktyką kształcą specjalistów przygotowanych do diagnozowania i prowadzenia terapii osób z szerokim wachlarzem zaburzeń komunikacyjnych i językowych, w tym do podejmowania działań profilaktycznych w zakresie wad i zaburzeń mowy u ludzi w przedziale wiekowym od małego dziecka po seniora.
Po ukończeniu studiów absolwent zdobędzie rozwinięte kompetencje społeczne, zrozumie neurobiologiczne podstawy funkcjonowania mózgu. Będzie wiedział, jak współpracować z innymi specjalistami (psychologami, foniatrami, pedagogami, pediatrami, fizjoterapeutami). Będzie umiał prowadzić pracę profilaktyczną i terapeutyczną w zakresie czytania i pisania.
Absolwent zyska wiedzę, umiejętności oraz kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia, które pozwolą na podjęcie pracy w zawodzie logopedy w takich instytucjach jak: żłobki, placówki oświatowe, placówki medyczne oraz rozpocząć własną działalność gospodarczą w tym zakresie.
Dla kogo studia na kierunku logopedia z neurodydaktyką
Warunkiem podjęcia studiów jest brak wady wymowy.
Program kształcenia na kierunku logopedia z neurodydaktyką
Przykładowe przedmioty w trakcie studiów:
- Anatomia i fizjologia układu nerowowego
- Biologiczne podstawy mowy i myślenia
- Emisja i higiena głosu w pracy logopedy
- Historyczne podstawy logopedii
- Podstawy komunikacji i kultury języka
- Propedeutyka filozofii z elementami logiki i etyki zawodowej
- Psychologia ogólna
- Psychologia rozwoju człowieka w ciągu życia
- Wprowadzenie do neurodydaktyki
- Wstęp do socjologii
- Rola mózgu w uczeniu się
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku logopedia z neurodydaktyką
W rekrutacji punktowane są:
- język polski,
- jeden dowolnie wybrany przedmiot spośród: filozofia, historia, język obcy nowożytny, wiedza o społeczeństwie.
Brak danego przedmiotu nie dyskwalifikuje z udziału w postępowaniu rekrutacyjnym. Przedmiot wybrany to zawsze ten najwyżej punktowany.
Laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego oraz laureaci konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, uzyskują 100 % punktów rekrutacyjnych z każdego przedmiotu branego pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym opartym wyłącznie na konkursie świadectw.
Laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego oraz laureaci konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, uzyskują 100 % punktów rekrutacyjnych z każdego przedmiotu branego pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym opartym wyłącznie na konkursie świadectw.
Wyniki egzaminu maturalnego dwujęzycznego nie są uznawane z przedmiotów innych niż języki obce nowożytne, dla tych przedmiotów obowiązują wyniki egzaminów maturalnych jak dla poziomu podstawowego i rozszerzonego, w zależności od tego, na jakim poziomie przedmiot był zdawany. Wyniki egzaminu maturalnego dwujęzycznego uzyskane na świadectwie dojrzałości uznawane są wyłącznie z języka obcego nowożytnego. Przelicza się je na procenty „nowej” matury z wagą 1,2 na świadectwie dojrzałości za poziom rozszerzony, jednak nie więcej niż 100%, chyba, że szczegółowe zasady rekrutacji dla kierunku na wydziale stanowią inaczej.
Rekrutacja na naszej uczelni polega na zakwalifikowaniu kandydatów o największej liczbie punktów rekrutacyjnych w ramach uchwalonego limitu miejsc.
Perspektywy pracy po kierunku logopedia z neurodydaktyką
Potencjalne miejsca pracy to:
- żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe
- placówki oświatowe,
- placówki medyczne