Mediacja sztuki
Mediacja sztuki to kierunek proponujący innowacyjne spojrzenie na zagadnienia twórczości jako sposobu kreowania wartościowych relacji między artystą, publicznością i instytucją
w szerokim otoczeniu społecznym. Studia są odpowiedzią na takie zjawiska artystyczne jak krytyka instytucjonalna, zwrot performatywny i edukacyjny w sztuce, technologiczne zapośredniczenie komunikacji, postępująca cyfryzacja różnych dziedzin życia oraz wynikające z niej nowe narzędzia sztuki.
Oprócz wiedzy teoretycznej, studenci otrzymują wsparcie kuratorskie, a także uczestniczą w praktycznych zajęciach artystycznych. Uczą się świadomego organizowania aktywnych środowisk sprzyjających rozwijaniu własnej, ukierunkowanej na odbiorcę kreatywności programowej i organizacyjnej.
Istotnym elementem kształcenia jest współpraca z wybitnymi osobowościami świata sztuki, krytykami, galeriami, instytucjami kultury – dzięki którym student/ka wnika w żywą tkankę sztuki i zdobywa umiejętność pośredniczenia w jej społecznym odbiorze.
Studia realizowane są w systemie dwustopniowym.
Dla kogo studia na kierunku mediacja sztuki
Kierunek Mediacja sztuki przewidziany jest dla osób o rozległych zainteresowaniach humanistycznych i szerokiej wiedzy o kulturze i sztuce.
Wymagane są podstawowe umiejętności manualne w zakresie sztuk plastycznych. Przydatna będzie komunikatywność i umiejętność pracy w grupie.
Program kształcenia na kierunku mediacja sztuki
Wybrane przedmioty nauczania:
- historia sztuki
- krytyka artystyczna
- analiza sztuki współczesnej
- promocja kultury wizualnej
- rysunek
- malarstwo
- rzeźba
- projektowanie graficzne
- fotografia
- sztuki audiowizualna
- sztuka w przestrzeni publicznej
- pracownia komunikacji twórczej
- studium relacji przestrzennych
- pracownia słowa i obrazu
- mediacja sztuki.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku mediacja sztuki
Rekrutacja obejmuje:
- przygotowanie portfolio
- przygotowanie krótkiej pisemnej wypowiedzi na jeden ze wskazanych tematów.
Perspektywy pracy po kierunku mediacja sztuki
Absolwenci Mediacji sztuki przygotowani są do współpracy z instytucjami zaangażowanymi w przygotowywanie i organizację znaczących wydarzeń artystycznych.
Posiadają umiejętność krytycznej analizy ekonomicznych i administracyjnych podstaw sztuki oraz zasad funkcjonowania rynku sztuki a także badania problemów współczesnej kultury i języka nowych mediów, zaznajomienia się z metodami pracy i warsztatem kuratora i krytyka sztuki.
Zdobywają umiejętności warsztatowe w wybrany pracowniach artystycznych.
Mogą pracować przykładowo w:
- instytucjach kultury i sztuki
- inicjatywach pozarządowych o profilu artystycznym i społeczno-kulturowym
- strukturach informacyjnych
- instytucjach promocyjnych.